Recipes & Food

ବର୍ଷା ପାଗରେ ଗରମ ଗରମ ଚାହା ସହ ମଜା ନିଅନ୍ତୁ ‘ସ୍ୱିଟ୍ ଚିଲି ବାଦାମ’ର

ଓଡିଶାରେ ଏବେ ଏବେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ମୌସୁମୀ। ଏବେ ଖରା ନୁହେଁ ଖାଲି ଦେହରେ ବାଜୁଛି ଥଣ୍ଡା ପବନ। ଏଭଳି ପାଗରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଜଳଖିଆ ହେଉଛି ଚାହା ସହ ଗରମ ପକୁଡିର।
Read more

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ “ଫିସ୍‌ ଅମ୍‌ଲେଟ୍”

ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ମାଛ, ଅଣ୍ଡା, ତେଲ, ଲୁଣ, ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ, ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ, ଅଦା ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ, କଟା ପିଆଜ, କଟା ଧନିଆ ପତ୍ର ଏବଂ ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ।   ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି
Read more

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୁଏ “ଜହ୍ନି-ଚିଙ୍ଗୁଡି ତରକାରୀ”

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଚିଙ୍ଗୁଡି ୫୦୦ଗ୍ରାମ, ଜହ୍ନି ୩୦୦ ଗ୍ରାମ, କଟା ଟମାଟୋ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ, କଟା ପିଆଜ ୫୦ ଗ୍ରାମ, ପିଆଜ ପେଷ୍ଟ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ, ଅଦା ପେଷ୍ଟ ୧୦ଗ୍ରାମ, ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ ୫
Read more

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ “ମସରୁମ କଟଲେଟ”

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ୪୦୦ଗ୍ରାମ ମସରୁମ, ୧ କପ୍ ପିଆଜ (କଟା ହୋଇଥିବା), ୨ ଟେବୁଲ ଚାମଚ ତେଲ, ୧ ଟେବୁଲ ଚାମଚ ଜିରା, ୨ ଟେବୁଲ ଚାମଚ ଅଦା, ଛୋଟ କଟା ହୋଇଥିବା, ୧
Read more

ଆସନ୍ତୁ ତିଆରି କରିବା “ପାଉଁରୁଟି ଗୋଲାପ ଜାମୁ”

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ୮ ଖଣ୍ଡ ପାଉଁରୁଟି, ୪ଟି ଗୁଜୁରାତି ଗୁଣ୍ଡ, ଅଳ୍ପ କିସମିସ, ଗୋଟେ କପ ଚିନି, ଗୋଟେ କପ ମଲାଇ କ୍ଷୀର, ଛଣିବା ପାଇଁ ତେଲ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରଥମେ
Read more

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ “ମଟନ କିମା”

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ମାଂସ କିମା ୫୦୦ ଗ୍ରାମ, ଗୋଟେ କପ ଗ୍ରୀନ ମଟର, ଅଧା କପ ଘିଅ, କଟା ପିଆଜ, ଗୋଟେ ଚାମଚ ଅଦା ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ, ଦୁଇଟି କଟା ତମଟୋ, ଧନିଆ ପାଉଡର,
Read more

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୁଏ “ସ୍ପାଇସି ଫିସ୍‌ ଏଗ୍‌”

ଆପଣ ତ ମାଛ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥିବେ ଏବଂ ମାଛ ମଞ୍ଜିକୁ ମଧ୍ୟ ଖାଇଥିବେ ମାତ୍ର ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭିନ୍ନ
Read more

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ “ଡାଲ ପନିର”

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଣ୍ଡ ହୋଇଥିବା ପନିର ଏକ କପ, ଭିଜା ଯାଇଥିବା ଚଣାଡାଲି ଦୁଇକପ, ଏକ ଚାମଚ ଅଦା ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ, ତେଜପତ୍ର, ଶୁଖିଲା ଲଙ୍କା,  ଲବଙ୍ଗ, ଡାଲଚିନି ଖଣ୍ଡ, ଦୁଇଟି କଳା ଇଲାଇଚି,
Read more

ଆସନ୍ତୁ ତିଆରି କରିବା ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ‘ହଂକଂ ଫିଶ୍’

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବୋନ୍‌ଲେସ୍ ମାଛ, ରିଫାଇନ୍ ତେଲ, ପିଆଜ, କ୍ୟାପସିକମ୍, ଅଣ୍ଡା, ମଇଦା, ମକା ଗୁଣ୍ଡ, ଅଦା, ରସୁଣ, ଚିଲି ସସ୍, ଟମାଟୋ ସସ୍, ସୋୟା ସସ୍, ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣରେ ଚାଇନା ସଲ୍ଟ, ପେପର୍
Read more