Recipes & Food

ଆସନ୍ତୁ ତିଆରି କରିବା “ବେଙ୍ଗଲୀ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ଫିଶ୍‌ ଫ୍ରାଏ”

‘ଫିଶ୍‌ ଫ୍ରାଏ’ ହେଉଛି ସହଜରେ ତିଆରି କରାଯାଇପାରୁଥିବା ଏକ ଷ୍ଟାଟର୍‌ ରେସିପି। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି, ଆପଣ ଘରେ ମନ ପସନ୍ଦର ମସଲା ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାକୁ ତିଆରି କରିପାରିବେ। ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ
Read more

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୁଏ ‘କୋବି ମଞ୍ଚୁରିୟନ୍’

ବର୍ଷା ଦିନେ ସାଧାରଣତଃ ଆମକୁ କିଛି କୁରାକୁରା କିମ୍ବା ଫ୍ରାଏଡ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୋଇଥାଏ। ଆପଣ ଚାହିଁଲେ କୋବିରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସ୍ନାକ୍ସ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବନେଇ ପାରିବେ। ଆଜି
Read more

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ‘କର୍ନ୍‌ ଟୋଫୁ ରୋଲ୍‌’

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ତେଲ, ପିଆଜ, କଞ୍ଚାଲଙ୍କା, କ୍ୟାପ୍‌ସିକମ୍‌, ଆଳୁ, ମକା, ଚାଟ୍‌ ମସଲା, ଆମଚୁର ପାଉଡର, ଟୋଫୁ, ଧନିଆ ପତ୍ର, ଲୁଣ, ଅଟା, କ୍ଷୀର। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ଏକ ପ୍ୟାନ୍‌ରେ ତେଲ
Read more

ଆସନ୍ତୁ ତିଆରି କରିବା “ନଡିଆ ଚିକେନ ତରକାରୀ”

ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଚିକେନ ୧ କିଗ୍ରା, ରିଫାଇନ ତେଲ ୧୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ, କଟା ପିଆଜ ୫୦ ଗ୍ରାମ, ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡା, ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡା , ଗୋଲମରୀଚ ଗୁଣ୍ଡା, ଅଦା-ରସୁଣ ବଟା, ନଡିଆ ରସ ଗୋଟେ
Read more

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୁଏ “ମରାଠୀ ମସାଲା ଚିକେନ୍‌”

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଚିକେନ୍‌, ଶୁଖିଲା ଲଙ୍କା, ଗୋଟା ଧନିଆ, ଜିରା, ଗୋଲ ମରିଚ, ଲବଙ୍ଗ, କସ୍ତୁରି ମେଥି, ଅଦା, ରସୁଣ, ପିଆଜ, ଲୁଣ, ତେଲ, ନଡ଼ିଆ କୋରା, ଭୃଷଙ୍ଗ ପତ୍ର ଏବଂ ପାଣି। ଆସନ୍ତୁ
Read more

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ‘ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ଏକବର୍ଣ୍ଣି’

ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଅତି ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଏକବର୍ଣ୍ଣି। ଏହା କେବଳ ପୁଷ ମାସରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ। ପୁରାଣ ବର୍ଣ୍ଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳାମାନେ ଏହି ମାସରେ ବାପ ଘରକୁ ଯାନ୍ତି। ତେଣୁ
Read more

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଷ୍ଟାଇଲ୍ ‘ଶେଜ୍‌ୱାନ ପ୍ରନ୍‌’

ଆବଶ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଚୋପା ଛଡ଼ା ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି, ଧଳା ଗୋଲମରିଚ, ଅଦା-ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ, ସୋୟା ସସ୍‌, କର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାର୍ଚ, ଅଣ୍ଡା, ଛାଣିବା ପାଇଁ ତେଲ, କଟା ପିଆଜ ଷଣ୍ଢା, ଟମାଟୋ ସସ୍‌, ଶେଜୱାନ୍‌ ସସ୍‌, ସୋୟା ସସ୍‌,
Read more

ବର୍ଷା ପାଗରେ ଗରମ ଗରମ ଚାହା ସହ ମଜା ନିଅନ୍ତୁ ‘ସ୍ୱିଟ୍ ଚିଲି ବାଦାମ’ର

ଓଡିଶାରେ ଏବେ ଏବେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ମୌସୁମୀ। ଏବେ ଖରା ନୁହେଁ ଖାଲି ଦେହରେ ବାଜୁଛି ଥଣ୍ଡା ପବନ। ଏଭଳି ପାଗରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଜଳଖିଆ ହେଉଛି ଚାହା ସହ ଗରମ ପକୁଡିର।
Read more