News

ନିଜର ବାହାଦୁରୀ ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମରିକ ପଶୁ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହେଲା ଏହି ପଶୁ

କୁକୁର ପାଇଲା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମରିକ ପଶୁ ସମ୍ମାନ। ମାଲୀ, ଏକ ଆଠ ବର୍ଷର ବେଲଜିଆନ ମାଲିନୋଇସ୍‌ ବିଟ୍ରିସ୍‌ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାଙ୍କୁ ୩ଟି ବଡ଼ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା। ତେଣୁ ତାକୁ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ବ୍ରିଟେନ୍‌ ସାମରିକ ବାହିନୀର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପଶୁ ସମ୍ମାନ ପିଡିଏସ୍‌ଏ ଡିକ୍‌ଇନ୍‌ ପଦକ ସହ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

ମାଲି ନିଜେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ସୁଦ୍ଧା ତା ମିଶନ କୁ ଶେଷ କରିସାରିବା ପରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସିଥିଲା ।

ମାଲୀ ଏହି ପଦକ ର ୬୯ ନମ୍ବର ବିଜେତା । ଆଗରୁ ୩୧ ତ ଅନ୍ୟ କୁକୁର, ୩୨ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ସମ୍ବାଦ ଦେଉଥିବା ପାରା, ଚାରୋଟି ଘୋଡା ଓ ଗୋଟିଏ ବିରାଡି ଏହି ସମ୍ମାନର ଅଧିକାର ପାଇ ସାରିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଲି ସାମରିକ ବାହିନୀରୁ ଅବସର ନେଇ ପଶୁଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଅନ୍ୟ କୁକୁରଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଉଛି।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା ତାଲିବାନ୍‌ ଉପଦ୍ରବକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିଟ୍ରିସ୍‌ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ମିଳିତଭାବେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ “ମାଲି” ନାମକ ଏକ କୁକୁର ପାଇଁ ବ୍ରିଟିସ୍‌ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାର ଜୀବନରକ୍ଷା ହୋଇପାରିଥିଲା । ମାଲି ର ଏହି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସାହସିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ତା’କୁ ସମ୍ମାଏନଆଇଟି କରାଯାଇଛି ।

କୁକୁର “ମାଲୀ” ନିଜର ବାହାଦୁରୀ ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମରିକ ପଶୁ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହେଲା   ନିଜର ବାହାଦୁରୀ ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମରିକ ପଶୁ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହେଲା ଏହି ପଶୁ

ପଢନ୍ତୁ, ନିର୍ଧାରିତ ତାରିଖ ପାଇଁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବାକି, ହେଲେ ଏଯାଏଁ ସରକାରଙ୍କ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିନି

Related posts

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ନେଇ ରାଜଧାନୀରେ ଇଏଟୋ ସମ୍ମିଳନୀ

ENO Beuro

ପାକିସ୍ତାନ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ ମାମଲା: ସିଧୁଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କଲା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ

ENO Beuro

କନ୍ଧମାଳର ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଆରମ୍ଭ, ୪୦ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍ ସାମିଲ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More