LIFESTYLE

ସକାଳୁ ଉଠୁ ଉଠୁ ପାଣି ପିଇଲେ କଣ କଣ ସୁଫଳ ମିଳେ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ସକାଳୁ ଉଠୁ ଉଠୁ ପାଣି ପିଇଲେ କଣ କଣ ସୁଫଳ ମିଳେ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଜନିତ ଅନେକ ସୁଫଳ ମିଳେ ବୋଲି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ । ମାତ୍ର ପାଣି ପିଇବାରା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ଅଛି । କେଉଁ ସମୟରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ?ସକାଳେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଉଠୁଛନ୍ତି ତୁରନ୍ତ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ବହୁତ ଲାଭ ମିଳେ । ସକାଳୁ ପାଣି ପିଇ ନିଜ ଦିନର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଆମେ ସକାଳେ ଉଠିବା ବେଳେ ଆମ ଶରୀର ଭିତର ପୁରା ଶୁଖିଲା ଥାଏ । ଖାଲି ପେଟରେ ପାଣି ପିଇଲେ ଶରୀର ସଫା ରହେ ଏହାସହ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଫୁର୍ତ୍ତି ଆସେ । ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ପାଣି ପିଇଲେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ସବୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଠିକରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରାତଃକାଳରେ ପାଣି ପିଇଲେ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳେ ।

  • ପାଚନ ପ୍ରକିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ :- ସକାଳେ ଉଠି ଏକ ବଡ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଇବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଚନ ପ୍ରକିୟା୧.୫ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୪% ବଢିଯାଏ ।
  • ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହର କରେ :- ବୃକକରେ ଏକାଠି ହୋଇଥବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହରକୁ ବାହରିବାରେ ସାହଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ରକ୍ତରୁ ସବୁ ଅଶୁଦ୍ଧତାକୁ ଦୂର କରେ । ଏହି ପ୍ରକିୟା ପାଇଁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଦକରକାର କରେ ।
  • କମ ଖାଆନ୍ତୁ :- ଶୋଷକୁ ଆମେ ବେଳେ ବେଳେ ଭୁଲରେ ଭୋକ ଭାବି ନିଅନ୍ତିି । ଏପରିସ୍ଥଳରେ ଆପଣ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଇଲେ ଯଥେଷ୍ଟ ।
  • ଶରୀରର ପ୍ରତରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଏ :- ପ୍ରାତଃ କାଳରୁ ପାଣି ପିଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।
  • ତ୍ୱଚାକୁ ସୁନ୍ଦର ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ :- ଆପଣ ଯଦି ଠିକ ପରିମାଣରେ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତିି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାର ନମନୀୟ, କୋମଳ ଓ ସଫା ରହିଥାଏ ।

ସକାଳୁ ଉଠୁ ଉଠୁ ପାଣି ପିଇଲେ କଣ କଣ ସୁଫଳ ମିଳେ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ପଢନ୍ତୁ, ସାବଧାନ ! ଘରେ ଅଛି କି ଏହି ଚାରୋଟି ମୂର୍ତ୍ତି , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପରିଣାମ

Related posts

ଚକଟା ଅଟାକୁ ଫ୍ରିଜରେ ରଖୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀରଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ!

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ରବିବାରରେ ଏହି ଡାଲି ଖାଇଲେ ହୋଇପାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି କ୍ଷତି

ENO Beuro

ମୁହଁର ବ୍ରଣ ଓ କଳାଦାଗ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଟୁଥ୍‌ପେଷ୍ଟ୍‍ର ଏହି ସବୁ ଉପାୟ ଆପଣାନ୍ତୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment