LIFESTYLE

ଚର୍ମ ରୋଗ ଏକଜିମା ର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଏକଜିମା ଏକ ପ୍ରକାର ଚର୍ମ ରୋଗ । ଏହି ରୋଗ ଡର୍ମାଟାଇଟିସ୍ ନାଁରେ ବି ପରିଚିତ। ମୁଖ୍ୟତଃ ରକ୍ତ ଅପରିଷ୍କାର ରହିଲେ ବା ରକ୍ତ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଏହି ଚର୍ମ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ଜଣ ଜଣଙ୍କର ଖାଇବା କୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ହେଇଥାଏ । ଯେମିତି ଲୁଣୀ ମାଛ, ଅଣ୍ଡା, ଶୁଖୁଆ, ବାଇଗଣ ଏମିତି କିଛି । ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ନକଲେ ଏହା ଶରୀରକୁ ବ୍ୟାପି ଯାଏ । ଏହି ରୋଗର କୌଣସି ବୟସ ସୀମା ନାହିଂ। ତେବେ କିଛି ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିପାରିବ ।

ଲକ୍ଷଣ :

  • ଶରୀରରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ବାରମ୍ବାର କୁଣ୍ଡାଇହେବା
  • ସ୍ଥାନଟି ସର୍ବଦା ଶୁଷ୍କ ରହିବା
  • ସେ ସ୍ଥାନଟିକୁ ଅଧିକ କୁଣ୍ଡାଇ ଦେଲେ ସେହି ଜାଗାରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିବା
  • ଧୀରେ ଧୀରେ ଘା ଭଳି ବ୍ୟାପିବା

ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା:

  • ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଚନ୍ଦନରେ କର୍ପୁର ମିଶାଇ ଏକଜିମା ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇଲେ ବହୁ ଆରାମ ମିଳେ ଓ ଅନେକାଂଶରେ ଏକଜିମାକୁ ଭଲ କରିଥାଏ ଏବଂ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନଟି ଶୁଷ୍କ ଜଣାପଡ଼େ ନାହିଁ।
  • କଅଁଳିଆ ନିମ୍ବ ପତ୍ରକୁ ବାଟି ତା’ର ରସରେ ଅଳ୍ପ ମିଶ୍ରି ପକାଇ ପ୍ରତିଦିନ ପିଇଲେ ରକ୍ତ ସଫା ରହେ ଓ ଏକଜିମା ଭଲ ହେବାକୁ ଲାଗେ।
  • ଶୁଦ୍ଧ ହଳଦୀ ଏହି ଚର୍ମ ରୋଗ ପାଇଁ ଭାରି ଭଲ। ଏହାକୁ ବାଟି ଏକଜିମା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇଲେ ବେଶ୍ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ।
  • ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ତଉଲିଆ ବ୍ୟବହାର ନକରି ପିତା ତରଡା ବ୍ୟବହାର କଲେ ଉପକାର ମିଳେ ।

ଚର୍ମ ରୋଗ ଏକଜିମା ର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ   ଚର୍ମ ରୋଗ ଏକଜିମା ର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଦୂର୍ଗା ପୂଜା, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂଜା ବଜାର କଥା

Related posts

ରକ୍ତ ସମ୍ୱନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ “ଖଜୁରୀ”,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ

ENO Beuro

ଶରୀର ସହ କେଶ ପାଇଁ ଲୁଣ କେତେ ଉପକାରୀ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା

ENO Beuro

ଆବଶ୍ୟକତାଠୁଁ କମ୍‌ ଶୋଇଲେ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More