• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି କି ବାଳାସନ ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳେ?
LIFESTYLE

ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି କି ବାଳାସନ ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳେ?

ବେଳେ ବେଳେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନ୍ତା, ଚାପ ଓ ଅବସାଦ ଫଳରେ ଅନିଦ୍ରା ପରି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆମ କର୍ମବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନର ଅତି ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଡାକ୍ତରୀ ଔଷଧ ସେବନ । କିନ୍ତୁ ଔଷଧ ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପ୍ରତିଦିନ ୫ ରୁ ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ଯଦି ବାଳାସନ ର ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତି ତେବେ ଅନିଦ୍ରା, ଅବସାଦ ଏବୋଂ ଏହିଭଳି ଅନେକ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟାରୁ ଅତି ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।  ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସମୟରେ ଓ କିପରି କରିବା ଏହି ଯୋଗାସନ ।

କିପରି କରିବେ ବାଳାସନ:

ଚଟାଣରେ ଆଣ୍ଠେଇବା ପରି ବସି ରୁହନ୍ତୁ। ଦୁଇ ହାତକୁ ପାଦର ଦୁଇ ପାଖରେ ଖୋଲା କରି ରଖନ୍ତୁ। ଧୀରେ ଧୀରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆଗକୁ ଝୁକାଇ ତଳେ ମୁଣ୍ଡକୁ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ୫ ମିନିଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ। ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣ ସମୟ ସୀମା ବଢାଇ ୧୦ ରୁ ୧୫ ମିନିଟ କରିପାରିବେ । ଏହି ଆସନରେ ଥିବା ସମୟରେ ଆଖି ବନ୍ଦ ରଖିବେ ଏବଂ ସ୍ୱାଭାବିକ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖିବେ।

କେଉଁ ସମୟରେ କରିବେ ବାଳାସନ:

ଏହି ଆସନକୁ ଆପଣ ଶୋଇବାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ କରିପାରିବେ । ଯଦି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ ଏବଂ ନିଦ ନ ହୁଏ, ତେବେ ବିଛଣାରେ ପୁନର୍ବାର ଏହି ଆସନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି କି ବାଳାସନ ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳେ  ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି କି ବାଳାସନ ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳେ?

ପଢନ୍ତୁ, ଯୋଡା ମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଆରମ୍ଭ ହେଇଛି

Related posts

ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ “ବ୍ରୋକଲି” ଏବଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ !

Krishna Kumar Manoj

କେଶ ଝଡିବା ଓ ରୂପି ହେବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଡାଳିମ୍ବ ଚୋପା! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଚୋପାରେ ଥିବା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ?

Krishna Kumar Manoj

ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର ପାଇଁ ହୋଇପାରେ ହୃଦ୍ ଘାତ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More