News

ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା

ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା

ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଗତକାଲି ୧୧ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି । ଏହା ଭିତରେ ରହିଛି, ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀ ସେଚ ଉନ୍ନୟନ ଯୋଜନା ଓ ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁରେ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ।

ସେଚ ଉନ୍ନୟନ ଯୋଜନାରେ ୫୫ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜଳ ସେଚନ କରାଯିବ । ଆଗାମୀ ୩ ବିର୍ଷରେ ଏହି କାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୬ଶହ ୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ନିମିତ୍ତ ବ୍ୟୟ କରାଯିବ ।

ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମିଳିବ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା । ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଜନ୍ତୁ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳୁନଥିବାବେଳେ ଏଣିକି ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ ।

ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମେଣ୍ଢା, ଛେଳି ପାଇଁ ୨ ହଜାର ଓ ଛୁଆ ପାଇଁ ୭ଶହ ୫୦ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ । ୧୧ଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ୧୪୦ଟି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମିଳିବ ୧ହଜାର ୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଶିକ୍ଷା ଓ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ । ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହୁଡାଠାରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ।

ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା

ପଢନ୍ତୁ, ମାର୍ଗଶୀର ଶେଷ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ହେଲେବି ପରିବା ଦର ଆକାଶ ଛୁଆଁ, ସବୁଠୁ ବେଶି କନ୍ଦାଉଛି ପିଆଜ

Related posts

କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ ଓ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ମହଙ୍ଗା ରିଲିଫ ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି

ENO Beuro

ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଢିବେ ଇମ୍ରାନ,ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ ପୂର୍ବରୁ ଗଠନ ହେବ ନୂଆ ସରକାର

ENO Beuro

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଫେରାଇଲେ ମଣିପୁରୀ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment