Featured

ଓଡିଶା କୁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଦେଇଥିବା ରୁଚି ଉଦ୍ୟୋଗ ର ୪୨ ବର୍ଷର ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ କିଛି ଜଣା ଅଜଣା କଥା

ଗୋଟେ କାରଖାନା ଯେଉଁଠି ତିଆରି ହୁଏ ମସଲା ଓ ତିଆରି ହୁଅନ୍ତି ମଣିଷ । ଏହା ଏକ ପରିବାର ଯେଉଠି କାମରେ ଲାଗି ପଡନ୍ତି ଆଉ ହଜାରେ ପରିବାର । ଏହି ବିଶାଳ ପରିବାରର ରୁଚି ପୂର୍ଣ୍ଣ ମସଲାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି ଓଡିଶା ତଥା ଓଡିଶା ବାହାରର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରିବାରର ରୋଷେଇଶାଳା । କାରଖାନାରୁ ରୋଷେଇଶାଳ ଗତିପଥରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ସହ ସହ ଡିଲର ଓ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ।

ଏହି ସ୍ଵପ୍ନ ଓଡିଶା ଓ ଭାରତ ସୀମାରେଖାଦେଇ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାଇ ଭୁଟାନ, କୋରିଆ, ଆମେରିକା, ଇଟାଲୀ, ଜରମାନ, ନେପାଲ ଏବୋଂ ମସ୍କଟ ପରି ଦେଶ ମାନଙ୍କରେ । ଏହା ଏକ ନିରନ୍ତର ବଢି ଚାଲିଥିବା ସ୍ଵପ୍ନ, ଯେଉଁଥିରେ ସାମିଲ ହେଇଛି ପାସ୍ତା  ଏବୋଂ ଫ୍ରୋଜିଟ ।  ଏଠି ଏକାଠି ହେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରମ ଓ ସଫଳତା ପୁଣି ଏକାଠି ସ୍ଵପ୍ନ ଓ ବାସ୍ତବତା ।

ଏହା ବିଶ୍ଵାସ ହେଉନି ଯେ ଏମିତି ଏକ ବିରାଟ ଉଦ୍ୟୋଗ ଓଡିଶାରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଇପାରିଛି । ଯିଏ ଆଜି ଗର୍ବ ପାଲଟିଛି ଭାରତର । ଅବିଶ୍ଵାସକୁ ବିଶ୍ଵାସରେ ଓ ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବରେ ଯିଏ ବଦଳେଇ ପାରିଛି ସିଏ ହେଉଛି ରୁଚି ଉଦ୍ୟୋଗ  ।

ସ୍ଵପ୍ନ, ସ୍ଵାଦ, ସମ୍ଭାବନା ଓ ସଫଳତା କୁ ଯିଏ ଏକାଠି କରିପାରିଛନ୍ତି ସେଇ ସେନାପତି ହେଉଛନ୍ତି ଶରତ କୁମାର ସାହୁ । ୪୨ ବର୍ଷ ତଳେ କଟକର ରାଣୀହାଟରେ ସଫଳତାର ମଞ୍ଜି ବୁଣିଥିଲେ ସେତେବେଳର ପ୍ରକ୍ଷାତ କବାଡି ଖେଳାଳି ଶରତ ।  ଯେତେବେଳେ ଶିଳ୍ପ ଉଧେଇ ପାରେନାହିଁ ବୋଲି ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ଧାରଣା ଥିଲା ଅନେକଙ୍କର ସେତେବେଳେ ନିଜ ଦୁରଦୃଷ୍ଟିରେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ଏହି ଖେଳାଳି । ସେତେବେଳେ ମାତ୍ର ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଉଦ୍ୟୋଗରେ ମସଲା ଗୁଣ୍ଡ ତିଆରି ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଶରତ ସାହୁଙ୍କ ସାଥିରେ ଥିଲେ ମାତ୍ର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ, ପିତା ବନମାଳୀ ସାହୁ ଓ ମାତା ମଇନା ଦେବୀ ଙ୍କ ଶୁଭକାମନା ଓ ସର୍ବୋପରି ମାତା ଲଖେଦେବୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ।

“ମୁଁ ସେତେବେଳେ ଜଣେ ଖେଳାଳି ଥିଲି ଓ ବାପାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ରେ ସାହାଜ୍ୟ କରୁଥିଲି । ଦିନେ ଏକ ଛୋଟିଆ ଦଙ୍ଗାରେ ମୁଁ, ମୋ ବାପା ଓ ଆଉ ଜଣେ ବସି ଆଗକୁ ବଢିବାର ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖିଲୁ, ଯାହା ଆଜି ଏକ ଜାହାଜରେ ପରିଣତ ହେଲା ଓ ୩ ଜଣ ବଦଳରେ ୩୦ ହଜାର ଲୋକ ଏଥିରେ ଏବେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି”, ବୋଲି ନିର୍ଦେଶକ ଶରତ କୁମାର ସାହୁ ମତ ଦିଅନ୍ତି ।

ରୁଚିର ଯାତ୍ରାର ଏହି ରାସ୍ତା କେବେବି ସହଜ ନଥିଲା କି ଆଜୀବି ସହଜ ନାହିଁ । ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାଶ ସର୍ବଦା ଜାରିରହିଛି । ପ୍ରତିସମୟର ବାସ୍ତବତା ସହ ଲଢି ଆସି ପହଞ୍ଚିଛି ଏହି ମୁହୂର୍ତରେ । ଦିନକୁ ଦିନ ବଢି ଚାଲିଛି ଏହାର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ । ରୁଚି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବିରାଟ ପାସ୍ତା ୟୂନିଟ ।  ଏକକାଳୀନ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମସଲା ଗଚ୍ଛିତ ରଖିବାର କ୍ଷମତା ଥିବା ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି ରୁଚି । ରୁଚି ଆଜି ହେଇପାରିଛି ପୂର୍ବ ଭାରତର ସର୍ବ ବୃହତ ମସଲା ଉଦ୍ୟୋଗରେ ।

ରୁଚି ର ଆଉଏକ ମୁଖ୍ୟ ଶାଖା ହେଉଛି ଫ୍ରୋଜିଟ । ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଵାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ଆଉ ଏକ ବିଶାଳ ପ୍ରୟାଶ । ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେଇଛି ବହୁ ସୁସ୍ଵାଦୁ ରୁଚିକର ଓଡିଆ ଖାଦ୍ୟ । ପୋଡପିଠା, ପଖାଳ ସହ ଶୁଖୁଆ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ରହିଛି ।

ଖାଲି ସୁସ୍ଵାଦୁ ଖାଦ୍ୟ, ମସଲା ଯେ ରୁଚିର ମୂଳ ଲକ୍ଷ ତାହା ନୁହେଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ ସମାଜ ସେବାରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ ରଖିଛି । ଆରମ୍ଭ କରିଛି ତାର ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର, ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ, ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋଶ୍ଚାହନ, ବନ୍ୟା ପ୍ରପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢାଇଛି  ସହାୟତାର ହାତ  ।

ନିଜର ଭିର୍ଣ୍ଣତା ପାଇଁ ବହୁ ସରକାରୀ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୁଚି ବହୁ ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହେଇପାରିଛି ।

ଆହୁରି ଆଗକୁ ଯିବାପାଇଁ ରୁଚିର କ୍ରମାଗତ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିଛି ।

Related posts

ଜାନୁଆରି ୩୧ ତାରିଖରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଏକ ଭିନ୍ନ ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ରହିଛି କି ପ୍ରକାରର ଧାରଣା !

ENO Beuro

Bahuda Yatra, The Grand Return Journey Of Three Chariots – LIVE from Puri

ENO Beuro

ଦେଖନ୍ତୁ ଅଧର ପଣା ର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ପୁରୀରୁ, AdharaPana Live of Lord Jagannath

Jitendra

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More