ସୌରଜଗତରେ ପୃଥିବୀ ପରି ଆଉ ଏକ ଗ୍ରହ, ଯେଉଁଠି ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ

ସୌରଜଗତରେ ପୃଥିବୀ ପରି ଆଉ ଏକ ଗ୍ରହ, ଯେଉଁଠି ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ

ସୌରଜଗତରେ ପୃଥିବୀ ପରି ଆଉ ଏକ ଗ୍ରହର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଗଣିତ  ଜ୍ୟୋତିଷବିଦଙ୍କ ମତରେ ଏଠାରେ ମଣିଷ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ। ପୃଥିବୀର ସମଆକାରର ଏହି ଗ୍ରହର ନାମ ‘ରସ ୧୨୮’ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ ତୂଳନାରେ ଅଧିକ ଓଜନଦାର । ଗ୍ରହଟି ଦେଖିବାକୁ ହାଲୁକା ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଏବଂ ପୃଥିବୀରୁ ୧୧,୦୦୦  ଆଲୋକ ବର୍ଷଦୂରରେ ରହିଛି।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସୌରଜଗତର ଏହି ହାଲୁକା ଲାଲ ଗ୍ରହରେ ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଗ୍ରହ ପ୍ରୋକ୍ସିମା ସେଞ୍ଚୁରୀ  ପରେ ପୃଥିବୀର ଦ୍ଵିତୀୟ ନିକଟତମ ଗ୍ରହ, ଯେଉଁଠି ମଣିଷ ଜୀବନ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ଗ୍ରହର ଓଜନ ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଗୁଣ ଓଜନ ସହିତ ସମାନ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଗ୍ରହରେ ଏଲିୟନ ଥିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରୋକ୍ସିମା ସେଞ୍ଚୁରୀରୁ  ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ତୀବ୍ର ଚମକ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରୋକ୍ସିମା ସେଞ୍ଚୁରୀରୁ ଯେମିତି ଚମକ ବାହାରୁଛି, ଯଦି ଏତିକି ପରିମାଣର ତୀବ୍ର ଚମକ କେବେ ସୂର୍ୟ୍ୟରୁ ବାହାରି ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ପଡ଼େ ତେବେ ପାଓ୍ଵାର ଗ୍ରିଡ୍ସ, ସଞ୍ଚାର, ବିଜୁଳି ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିପାରେ ।

ସୌରଜଗତରେ ପୃଥିବୀ ପରି ଆଉ ଏକ ଗ୍ରହ, ଯେଉଁଠି ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ

ପଢନ୍ତୁ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର, ମିଳିବ ମନୋରଂଜନ ସହ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସୁବିଧା