SPORTS

ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ

ସେଞ୍ଚୁରିଅନ କେପଟାଉନ ଭଳି ସେଞ୍ଚୁରିଅନରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଅଠାକାଠିରେ ପଡ଼ିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୭ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଇଥିଲା ବେଳେ ଘରୋଇ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ବଲ୍‌କୁ ବୁଝି ପାରୁ ନଥିବା ଭାରତ ମଙ୍ଗଳବାର ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ ହରାଇ ମାତ୍ର ୩୫ ରନ୍‌ କରିଛି। ଦୁଇ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମୁରଲୀ ବିଜୟ ଏବଂ ଲୋକେଶ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ପାଭିଲିୟନ ଫେରି ଯାଇଛନ୍ତି। । ଏଣୁ ବୁଧବାର ମ୍ୟାଚ୍‌ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଲେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଏହା ବଡ଼ ସଫଳତା ହେବ।

ଚଳିତ ୨ୟ ଟେଷ୍ଟମ୍ୟାଚ୍‌ ଏବେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଭାରତକୁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିବା ସହ ସିରିଜ୍‌କୁ ୧-୧ କରିବା ପାଇଁ ୨ୟ ଇନିଂସରେ ୨୮୭ ରନ୍‌ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ୪ର୍ଥ ଦିନରେ ଘରୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨ୟ ଇନିଂସରେ ୨୫୮ ରନ୍‌କରି ଅଲ୍‌ଆଉଟ ହୋଇଯିବାରୁ ଭାରତକୁ ୨୮୭ ରନ୍‌ର ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ୟ ମିଳିଛି । ମହମ୍ମଦ ସାମିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ପେସ୍‌ ବୋଲର ଚମକ୍ରାର ବୋଲିଂକରି ଭାରତକୁ ବିଜୟର ଆଶା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଭାରତର ୨ୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭରୁ ଝୁଣ୍ଟିଛି । ୪ର୍ଥ ଦିନ ଶେଷରେ ସ୍କୋର୍‌ ମାତ୍ର ୩୫ ରନ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦଳର ୩ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍‌ସମ୍ୟାନ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି ।

ଚା’ପାନ ବିରତି ପରେ ଭାରତ ୨ୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ୮ମ ଓଭରରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ ହରାଇଥିଲା । ମୁରଲୀ ବିଜୟ ୯ ରନ୍‌କରି କାଗିସୋ ରାବାଡ଼ାଙ୍କ ଗତିରେ ପରାସ୍ତହୋଇ ବୋଲ୍‌ଡ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ଜୀବନର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳୁଥିବା ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଲୁଙ୍ଗ୍‌ ଏନ୍‌ଗିଡ଼ି ଭାରତକୁ ୨ଟି ଶକ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଥିଲେ । ୪ ରନ୍‌ କରିଥିବା କେ.ଏଲ୍‌. ରାହୁଲଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୧୫୩ ରନ୍‌ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏନ୍‌ଗିଡ଼ି ଆଉଟ୍‌ କରି ଦେଇଥିଲେ । କୋହଲି ୫ ରନ୍‌ କରି ପାରିଥିଲେ । ଷ୍ଟମ୍ପ୍‌ ଅପସାରଣ ବେଳକୁ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା ୧୧ ଓ ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ୫ ରନ୍‌କରି ଅପରାଜିତ ଅଛନ୍ତି । ହାତରେ ୭ଟି ୱିକେଟ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ୨୫୨ ରନ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛି ।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୮ ରନ୍‌ ଆଗରେ ରହିଥିଲା । ୩ୟ ଦିନ ଶେଷରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨ୟ ଇନିଂସରେ ୨ ୱିକେଟ ହରାଇ ୯୦ ରନ୍‌ କରିଥିଲା । ୪ର୍ଥ ଦିନରେ ଆଉ ୮ ୱିକେଟ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୧୬୮ ରନ୍‌ ଯୋଗ କରି ପାରିଥିଲା । ୪ର୍ଥ ଦିନରେ ଅଧିନାୟକ ଫାଫ୍‌ ଡୁ ପ୍ଲେସି ଲଢ଼ୁଆ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ହେଁ ତାଙ୍କ ୱିକେଟର ପତନ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ୨ୟ ଇନିଂସ ଜଲଦି ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ୩ ରନ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨ଟି ୱିକେଟ ହରାଇବା ପରେ ଓପ୍‌ନର ଡିନ୍‌ ଏଲ୍‌ଗାର ଓ ଏବି ଡି’ଭିଲିଅର୍ସ ଦଳର ସ୍ଥିତି ସୁଧାରି ପାରିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ୩ୟ ୱିକେଟ ପାଇଁ ୧୪୧ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ମହମ୍ମଦ ସାମି କ୍ରମାଗତ ୩ଟି ୱିକେଟ ନେଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟକ୍ରମକୁ ଧ୍ୱସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏକ ମାରାତ୍ମକ ବଲ୍‌ରେ ଡି’ଭିଲିଅର୍ସ କଟ୍‌ ବିହାଇଣ୍ଡ ହୋଇଥିଲେ । ଡି’ଭିଲିଅର୍ସ ୧୨୧ ବଲ୍‌ରୁ ୧୦ଟି ଚୌକା ସହ ୮୦ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । ବାମହାତି ଡିନ୍‌ ଏଲ୍‌ଗାର ଲେଗ୍‌ସାଇଡ୍‌ର ଏକ ସର୍ଟ ପିଚ୍‌ ବଲ୍‌କୁ ବେପରୁଆ ଭାବେ ପୁଲ୍‌ମାରି ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ  ୧୨୧ ବଲ୍‌ରୁ ଗୋଟିଏ ଛକା ଓ ୮ଟି ଚୌକା ସହ ୬୧ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । କ୍ୱିଣ୍ଟନ୍‌ ଡି କକ୍‌ କ୍ରମାଗତ ୩ଟି ବଲ୍‌ରେ ଚୌକାମାରିବା ପରେ ସାମିଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଲ୍‌କୁ ୱିକେଟ ରକ୍ଷକଙ୍କ ହାତକୁ ମାରିଥିଲେ । ୧୯ ରନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ୱିକେଟ ପଡ଼ିଯିବା ପରେ ଫାଫ୍‌ ଡୁ ପ୍ଲେସି ଓ ଭର୍ନନ ଫିଲାଣ୍ଡର ୨୬ ଓଭର ବ୍ୟାଟିଂକରି ଭାରତୀୟ ବୋଲିଂକୁ ନିରାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୬ଷ୍ଠ ୱିକେଟ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟବାନ ୪୬ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ । ଫିଲାଣ୍ଡର ୨ଟି ଚୌକା ସହ ୨୬ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । ପରେ କେଶବ ମହରାଜ ୬ ରନ୍‌କରି ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ । କାଗିସୋ ରାବାଡ଼ାଙ୍କ ସହ ଡୁ ପ୍ଲେସି ଆଉ ୩୦ ରନ୍‌ ଯୋଡ଼ିବା ପରେ ରାବାଡ଼ା ୪ ରନ୍‌କରି ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ । ଡୁ ପ୍ଲେସିଙ୍କୁ ଚମକ୍ରାର ଭାବେ କଟ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ବୋଲ୍‌ଡ କରି ଭାରତକୁ ଚମକ୍ରାର ସଫଳତା ଦେଇଥିଲେ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍‌ରା । ଡୁ ପ୍ଲେସି କ୍ରମାଗତ ୨ୟ ଇନିଂସରେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂକରି ୧୪୧ ବଲ୍‌ରୁ ୪ଟି ଚୌକା ସହ ୪୮ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । ସାମି ୪୯ ରନ୍‌ଦେଇ ୪ଟି ୱିକେଟ ପାଇଥିବା ବେଳେ ବୁମ୍‌ରା ୩ଟି ଓ ଈଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ୨ଟି ୱିକେଟ ପାଇଥିଲେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବ : ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ

Related posts

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ବିଦା ହେଲେ ଫେଡେରର

ENO Beuro

ଆଇସିସି ଟି୨୦ ମାନ୍ୟତା: କୁଲଦୀପ,ରୋହିତଙ୍କ ଉନ୍ନତି

ENO Beuro

ଉଭୟ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଜର୍ସି ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment