Spread the loveଆଜି ହେଉଛି ପୂଣ୍ୟ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶେଷ ଦିବସ ତଥା ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା । ଉତ୍କଳୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରାକୁ ମନେ ପକାଇ ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂଣ୍ଣିମାରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ... ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ ପାରମ୍ପରିକ ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ଓ ଡଙ୍ଗା ଭସାଣ ଭତ୍ସବ ପାଳିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
Spread the love

ଆଜି ହେଉଛି ପୂଣ୍ୟ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶେଷ ଦିବସ ତଥା ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା । ଉତ୍କଳୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରାକୁ ମନେ ପକାଇ ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂଣ୍ଣିମାରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଜି ଭୋରରୁ ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ସହ ସହ ଡ଼ଙ୍ଗା ଭସାଣ ପର୍ବ ହୋଇଛି । ଆ କା ମା ବୈ ଧ୍ୱନି ସହ ଡ଼ଙ୍ଗାରେ ପାନ ପତର ସହ ଗୁଆ ରଖି, ଦୀପ ଜାଳି ଏହି ଡ଼ଙ୍ଗା ଭସାଣ ପର୍ବ ପାଳନ ହେଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିନ୍ଦୁ ସାଗରରେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରୁ ଏଥିପାଇଁ ଭିଡ଼ ଲାଗିଥିଲା । ଡ଼ଙ୍ଗା ଭସାଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା । କୁଆଖାଇ ଓ ଦୟାନଦୀ କୂଳରେ ବି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିଛି । ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ପାଳନ ହୋଇଛି ।

ପୁରୀରେ ବି ଆଜି ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ଭସାଣ ହୋଇଛି । ଆଜି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶେଷ ଦିନ ହୋଇଥିବାରୁ ବେଳାଭୂମିରେ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ଲାଗିଛି । ସକାଳୁ ସକାଳୁ ମହୋଦଧିରେ ଭକ୍ତମାନେ ବୋଇତବନ୍ଦାଇ ଉତ୍କଳୀୟ ଐତିହ୍ୟକୁ ମନେପକାଇଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ କଟକ ମହାନଦୀରେ ବି ପାରମ୍ପରିକ ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ଓ ଡଙ୍ଗା ଭସାଣ ଭତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ମହାନଦୀରେ ଡ଼ଙ୍ଗା ଭସାଣକୁ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବି ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିପରି ଗଞ୍ଜାମର ଗୋପାଳପୁର, ବାଲେଶ୍ୱରରେ ବି ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ ପାରମ୍ପରିକ ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ଓ ଡଙ୍ଗା ଭସାଣ ଭତ୍ସବ ପାଳିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ପଢନ୍ତୁ,ଆଜିଠାରୁ କଟକରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା , ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିବ ମହାନଦୀ ପଠା

Your email address will not be published. Required fields are marked *