18 C
Bhubaneswar
January 17, 2021
EnewsOdia.Com
ଦେଶ ବିଦେଶ

ସ୍ଥାପିତ ହେଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ କିନ୍ନର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ

ଆମ ଦେଶରେ କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ଚକ୍ଷୁରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ସାଧାରଣତ ଆମେ କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନରେ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତି କରିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥାଉ । ତେବେ ସରକାର କିନ୍ନର ମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବହୁ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ।  ଏହା ଭିତରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ କିନ୍ନର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କୁଶୀନଗର ଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି । ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ କିନ୍ନର ଶିକ୍ଷା ସେବା ଟ୍ରଷ୍ଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କିନ୍ନର ସମୁଦାୟର ପିଲାମାନେ ସୁବିଧାରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ପିଜି (ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠପଢ଼ି ଶିକ୍ଷିତ ହୋଇ ପାରିବେ। ଏଥିସହିତ ଗବେଷଣା କରି ପିଏଚଡି ପ୍ରାପ୍ତ କରି ପାରିବାର  ସୁବିଧା ବି ଏଠାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ତେବେ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନାକୁ ନେଇ କିନ୍ନର ସମୁଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରି ଖେଳି ଯାଇଛି।ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ କିନ୍ନର ଶିକ୍ଷା ସେବା ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡକ୍ଟର କୃଷ୍ଣ ମୋହନ ମିଶ୍ରାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କୁଶୀନଗର ଜିଲ୍ଲାର ଫାଜିଲ୍‌ନଗର ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଥିବା ଏହି କିନ୍ନର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ ଠାରୁ ନାମଲେଖା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଠାରେ ପୋଷ୍ଟଗ୍ରାଜୁଏଟ ଏବଂ ପିଏଚ୍‌ଡି ଡିଗ୍ରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯିବ।

ପଢନ୍ତୁ: ଦୁଇ ମହଲା ବିଲ୍ଡିଂରେ ପିଟି ହେଲା କାଜାକିସ୍ତାନ ବିମାନ

Related posts

ସିରିଜ୍‌ କ୍ଲିନ୍‌ ସ୍ୱିପ୍‌ କଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ

Ratnamani Maharana

ପୁରୁଣା ଓ ଅତି ଗମ୍ଭୀର କ୍ଷତକୁ ଭଲ କରିବ ସ୍ମାର୍ଟ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More