News

ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁରରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉଦଘାଟିତ ହେଲା

ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁରରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉଦଘାଟିତ ହେଲା

ଓଡିଶାର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ଚାନ୍ଦିପୁର ଠାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ୱାର ୱିପନ ପାର୍କ ବା ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ମ୍ୟୁଜିୟମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଅଛି ୧୪ଟି ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର  ଯାହାକି ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ଓ ନୌସେନାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା । ୧୯୭୧ର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ଥାନ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ବୈଜୟନ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟୁଜିୟମର ପ୍ରମୁଖ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଛି । ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କ ୫ କିମି ରେଞ୍ଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିପାରେ । ପାର୍କରେ ରକେଟ ଲଞ୍ଚର ଡବ୍ଲୁଏମ-୧୮, ୧୦୫ ଏମ୍ଏମ ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ଡ ଗନ୍ ସମେତ ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ଡିଆରଡିଓ ପରିସରରେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏସ୍ ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଗାମୀ ପୀଢିଙ୍କୁ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଂପର୍କିତ ଜ୍ଞାନଦେବା, ଜବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଭାବ ଜାଗ୍ରତ କରାଇବା ଦିଗରେ ଏଭଳି ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ବିନା ପାୟାରିଂ ଦିନ ଗୁଡ଼ିକରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲା ରହିବ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ଅବଗତ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁରରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉଦଘାଟିତ ହେଲା

ପଢନ୍ତୁ, ପରୀକ୍ଷା ଆସି ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଜ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ମିଳିନି ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ

Related posts

ଦିଲ୍ଲୀ ସିଜିଓ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ଅନ୍ତୋଦୟ ଭବନରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ENO Beuro

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସିବିଏସଇ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ରେଜଲ୍ଟ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ଅହିଂସା ସମ୍ମେଳନକୁ ଉଦଘାଟନ କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ENO Beuro

Leave a Comment