News

ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁରରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉଦଘାଟିତ ହେଲା

ଓଡିଶାର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ଚାନ୍ଦିପୁର ଠାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ୱାର ୱିପନ ପାର୍କ ବା ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ମ୍ୟୁଜିୟମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଅଛି ୧୪ଟି ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର  ଯାହାକି ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ଓ ନୌସେନାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା । ୧୯୭୧ର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ଥାନ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ବୈଜୟନ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟୁଜିୟମର ପ୍ରମୁଖ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଛି । ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କ ୫ କିମି ରେଞ୍ଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିପାରେ । ପାର୍କରେ ରକେଟ ଲଞ୍ଚର ଡବ୍ଲୁଏମ-୧୮, ୧୦୫ ଏମ୍ଏମ ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ଡ ଗନ୍ ସମେତ ଅନେକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ଡିଆରଡିଓ ପରିସରରେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏସ୍ ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଗାମୀ ପୀଢିଙ୍କୁ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଂପର୍କିତ ଜ୍ଞାନଦେବା, ଜବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଭାବ ଜାଗ୍ରତ କରାଇବା ଦିଗରେ ଏଭଳି ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ବିନା ପାୟାରିଂ ଦିନ ଗୁଡ଼ିକରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲା ରହିବ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ଅବଗତ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁରରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉଦଘାଟିତ ହେଲା

ପଢନ୍ତୁ, ପରୀକ୍ଷା ଆସି ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଜ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ମିଳିନି ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ

Related posts

ବଜ୍ରପାତ ଓ ଝଡ଼ ତୋଫାନକୁ ନେଇ ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କ ସୂଚନା

ENO Beuro

ମୁମ୍ବାଇରେ ଚାର୍ଟର୍ଡ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ,ଚାଲିଗଲା ୫ ଜୀବନ

ENO Beuro

ଉଦଘାଟନ ହେବ ‘ଗ୍ଲୋବାଲ କୁଲିଂ ଇନୋଭେସନ୍’ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More