News

ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରକୁ ଆଜି ପୂରିଲା ବର୍ଷେ

jaga

ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରକୁ ଆଜି ବର୍ଷେ ପୂରିଲା । ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଜଣ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଦୀର୍ଘ ୨୦ ଘଂଟା ଧରି ଅପରେସନ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଯୋଡାମୁଣ୍ଡକୁ ଅଲଗା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ନ୍ୟୁରୋସର୍ଜନ ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ଅପରେସନ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରେ ଜଗା-କାଳିଆଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅପରେସନ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୨୮ ଘଣ୍ଟା ଧରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅପରେସନ‌ ଅରେ ୪୦ ଜଣ ଡାକ୍ତର ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

jaga

ଏବେ ବି ବଳିଆର ଫିଜିଓ ଥେରାପି କରାଯାଉଛି। ବର୍ଷକ ଭିତରେ ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କର ଆଠ ଥର ଚର୍ମ ରୋପଣ କରାଯାଇଛି । ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଆଗକୁ ଉଭୟ ଶିଶୁଙ୍କ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ କରାଯିବ। ୩ ବର୍ଷରୁ ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ସର୍ଜରୀ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ବୋନ୍‌ ଫ୍ଲାପ୍‌କୁ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବଦଳାଯିବ। ଏମ୍‌ସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଜଗା-ବଳିଆକୁ ଡିସ୍‌୍‌ଚାର୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇସାରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦୁଇ ଶିଶୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିବା ପରେ ହିଁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ କରାଯିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ; ୨୯ ରେ ଲଘୁଚାପ ସମ୍ଭାବନା ,୨୮ ରୁ ୩୧ ଯାଏଁ ବର୍ଷା

Related posts

ଲଣ୍ଡନରେ ଅଛନ୍ତି ପିଏନବି ଠକେଇର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନୀରବ ମୋଦି

ENO Beuro

‘ସେଲଫି ବେବୋ’ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଆଲବମ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସିମରନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ENO Beuro

ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି,୭୦-୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ

ENO Beuro

Leave a Comment