News

ନାସା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନିତ ସୂଚନା : ମହାକାଶ ରୁ ଆସୁଛି ଅଦ୍ଭୁତ ଶବ୍ଦ

ନାସା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନିତ ସୂଚନା : ମହାକାଶ ରୁ ଆସୁଛି ଅଦ୍ଭୁତ ଶବ୍ଦ

ଆଜିକାଲିର ମଣିଷ ନିଜର ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଓ ବିଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମରେ ମହାକାଶରେ ପହଂଚି ସାରିଛି, ଅନେକ ଗ୍ରହ ଉପଗ୍ରହରେ ନିଜ ପାଦ ଥାପି ସାରିଛି । ତଥାପି ମହକାଶସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଏବେବି ମନୁଷ୍ୟ ମସ୍ତିସ୍କ ପରିସରକୁ ଆସିପାରି ନାହିଁ । ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର , ନୂଆ ନୂଆ କଥା ଓ ତଥ୍ୟ ଖୋଜି ବାହାର କରିବା ବାକି ଅଛି । ଏବେବି ମହାକାଶ ମନୁଷ୍ୟ ପାଇଁ ଗୋଟେ ରହସ୍ୟମୟୀ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ।

ମହାକାଶ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ସୂଚନା ଆମେ ନାସା ଦ୍ଵାରା ନିୟମିତ ପାଇଆସୁଛୁ । ତେବେ ନିକଟରେ ନାସା ପକ୍ଷରୁ ଆଉ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନିତ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନାସା ମହାକାଶରେ ଶୁଣା ଯାଉଥିବା କିଛି ଶବ୍ଦର ୨୨ଟି ଧ୍ୱନିକୁ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।  ଶବ୍ଦଗୁଡିକ ହରର ମୁଭିରେ ଶୁଣାଯାଉଥିବା ପୃଷ୍ଟପଟ ଶବ୍ଦ ଭଳି ବିକୃତ ଶୁଣାଯାଉଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କିଛି ଶବ୍ଦ ମହାକାଶରେ କିଏ ପଥର କିମ୍ବା କୌଣସି ଧାତୁ ଫୋପାଡିଲା ଭଳି , କିଛି ଶବ୍ଦ କେହି ଜଣେ ମନୁଷ୍ୟ  ଜୋର ଜୋରରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଭଳି , ଆଉ କିଛି ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହରୁ କିଏ ଖୁବ ଜୋରରେ ପାଟି କରିବା ଭଳି ଶୁଣାଯାଉଛି । ତେବେ ଏ ସବୁ ଶବ୍ଦଗୁଡିକ ଶନି ଓ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହରୁ ଆସୁଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ହା ସହ ଉଲକା ପିଣ୍ଡ ଓ ଉପଗ୍ରହଗୁଡିକରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଏଲେନ୍ ପ୍ରୋବସେଜ୍ ଇଏମ୍ଏଫ୍ଆଇଏସଆଇଏସ୍ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯାଉଛି ।

ନାସା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନିତ ସୂଚନା : ମହାକାଶରୁ ଆସୁଛି ଅଦ୍ଭୁତ ଶବ୍ଦ

ପଢନ୍ତୁ, ଓଡିଶାର ଅଗଣିତ ଘରେ ଆଜି ଏଣ୍ଡୁରି ପିଠା ସହ ପାଳିତ ହେଉଛି ପାରମ୍ପରିକ ପର୍ବ ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ

Related posts

ବିଗତ ଦିନର ଲୋକପ୍ରିୟ ଟେଲିଭିଜନ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ENO Beuro

ପ୍ରଥମ ଥର ନାସା କୁ ନକ୍ଷତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟୀ ବସ୍ତୁର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି

ENO Beuro

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୂଚନା, ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ଆକାଉଂଟ

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment