LIFESTYLE

ମହୁକୁ ଏହି ଦ୍ରବ୍ୟ ସହ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ କ’ଣ ହୁଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି, ମହୁ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପକାରୀ । ବିଶୁଦ୍ଧ ମହୁ ଅଧିକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୁଏ ନାହିଁ । ମହୁରେ ପାଣି ଭାଗ ଖୁବ୍ କମ୍ ଥିବାରୁ ଏଥିରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ହୋଇନଥାଏ । ମହୁ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏପରି କିଛି ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ମହୁ ସହ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ।

ଏହି ଦ୍ରବ୍ୟ ସହ ମହୁ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ

ମହୁକୁ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ସହ ମହୁ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ସହ ମହୁ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଅଧିକ ଖରାପ ହେବା ସମ୍ବାବନା ଥାଏ । ତାହା ସହ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଅଧିକ ଗରମ ପାଣିରେ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଓଜନ ହ୍ରାସ ବା ଥଣ୍ଡା ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଗରମ ପାଣିରେ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଇଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ହେଲେ ପାଣିକୁ କମ୍ ଗରମ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଅଧିକ ଗରମ ପାଣି ସହ ମହୁ ମିଶାଉଛନ୍ତି, ତାହା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ସହ ପେଟ ଗୋଳମୋଳ ଅଧିକା ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ମୂଳା ସହ ମହୁ ଖାଉଛନ୍ତି, ତାହା ହେଲେ ଭୁଲରେ ବି ଆଗକୁ ମୂଳା ସହ ମହୁ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ମହୁ ସହିତ ମୂଳା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ବିଷ ସଦୃଶ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ଶରୀରର କିଛି ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ । ସେଥିପାଇଁ ମୂଳା ଖାଇବାର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ମହୁକୁ ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ସହ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱରରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏଭଳି କରୁଛନ୍ତି,ତାହା ହେଲେ ଭୁଲରେ ବି ଆଗକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ବଢିଯାଏ । ଯାହାଫଳରେ ଅସ୍ଥିରତା ଦେଖାଯାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ଅଙ୍ଗୁର ରସ ନିୟମିତ ସେବନ କରିବାରେ କେତେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମିଳିଥାଏ ମୁକ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ଜିମ୍‌କୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଫଳ , ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

ENO Beuro

ଅଧିକ ସମୟ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ? ହୋଇପାରେ ବ୍ରେନ କ୍ୟାନସର

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More