LIFESTYLE

ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୪ଟି ଟିପ୍ସ

ସୁସ୍ଥ ଭାବେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଉ, ଯାହା ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଦେଖା ଯାଉଥିବାରୁ ଅନେକ ପୋଷଣ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟକୁ ବର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି । ଅଧିକ ପୋଷଣ ଯୁକ୍ତ ଓ ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ  ଶରୀରକୁ ହାନି ପହଞ୍ଚାଉଛି ବୋଲି ଭାବି ସେମାନେ ସେ ଖାଦ୍ୟ ବର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି ।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏହି ୫ଟି ଟିପ୍ସ ।

ଅଣ୍ଡାରେ ଥିବା କେଶର ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ  କାରଣ ସେଥିରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କୋଲୋଷ୍ଟ୍ରଲ ଥାଏ, ଯାହାକି ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ଭାବୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଭୁଲ ଧାରଣା । କାରଣ କେଶରରେ ଭର୍‌ପୂର୍‌ ପୋଷଣ ଥାଏ, ଯାହାକି ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେ । ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶରେ କେବଳ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଥାଏ । ଡାଏଟ୍‌ରେ ଥିବା କୋଲୋଷ୍ଟ୍ରଲ ରକ୍ତରେ ଥିବା କୋଲୋଷ୍ଟ୍ରଲ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନଥାଏ । ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ରୋଗ ଶରୀରରେ ଦେଖା ଯାଏ ନାହିଁ ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡ଼ି ସାରିଛି । ଅଣ୍ଡାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍‌,  ଭିଟାମିନ-ଏ, ବି-୨ ,ବି-୫, ବି-୧୨ ଏବଂ ଆଇରନ୍‌, ଫସ୍‌ଫରସ୍‌ ଏବଂ ସେଲେନିୟମ ଇତ୍ୟାଦି ରହିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ଦୀର୍ଘଜୀବୀ କରାଇଥାଏ ।

ରସୁଣ ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ୱାଦ ଆଣିବା ସହ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଏଥିରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରରେ ବାୟୋଆକ୍ଟିଭ୍‌ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍‌ ଜନିତ ରୋଗ ଦୂର ହୁଏ ବୋଲି ଅନେକ ଗବେଷକ ସ୍ପଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ଏହା ରକ୍ତ ଚାପ କମ କରିବା ସହ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ଓ ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଥଣ୍ଡା କମ ହୋଇ ଥାଏ ।

ଏବେ କିଛି ଲୋକ କନ୍ଦମୂଳ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରି ସାରିଲେଣି । ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଚାହିଁ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ଏ, ଭିଟାମିନ ସି, ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ, ଯାହାକି ଶରୀରକୁ ରୋଗମୁକ୍ତ ରଖେ ଓ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ।

ରୋଷେଇ ଘରେ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବାଟା ସବୁଠାରୁ ଭଲ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲର ମାତ୍ରା ଏବଂ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲିସେରାଇଡ୍‍ସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ କି ହୃଦ୍‌ଘାତର ଆଶଙ୍କା କମ ହୋଇଥାଏ ।

ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୪ଟି ଟିପ୍ସ egg

ପଢନ୍ତୁ ;

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ୫ଟି ଟିପ୍ସ

Related posts

ଅନେକ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସହାୟତ କରିଥାଏ ଗ୍ରୀନମଟର ;ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଏଥିରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଉପକାରୀତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ

Krishna Kumar Manoj

ଚର୍ମ ରୋଗ ଏକଜିମା ର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

ହାର୍ଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଫଳ ! ପାଇପାରିବେ ଅନେକ ଉପକାରିତା

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More