EnewsOdia.Com

ମରିଗଲେ ୫୦୦୦ ହଜାର କୋମଳମତି ଶିଶୁ ! ଦୋହଲିଗଲା ପୂରା ଦେଶ

ଏକ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଦୃଶ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ଜାଣିଲା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରି ଉଠିବ। ୟମନ(Yaman) ଦେଶରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ସେଠାକାର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ବାତାବରଣ ଖେଳି ଯାଇଛି। ୟମନ ସରକାର ଓ ହୌଥୀ ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ୟମନରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୫୦୦୦ ହଜାର ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ହଜାର ହଜାର ଶିଶୁ ଏବେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ି ରହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୟମନରେ ପାଖାପାଖି ୫ ଲକ୍ଷ ପିଲା ସ୍କୁଲ ଯିବା ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ବିନା ଦୋଷରେ ହଜାର ହଜାର କୋମଳମତି ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଛି।

ଏହି ଘଟଣାରେ ୟୁନିସେଫ(United Nations Children’s Fund) ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ୟୁନିସେଫ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୟମନ ସରକାର ଓ ହୌଥୀ ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ୟମନରେ ୫୦୦୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ହଜାର ହଜାର ଶିଶୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ି ରହିଛନ୍ତି। ଏ ସଂପର୍କରେ ୟୁନିସେଫ୍‌ର ପ୍ରତିନିଧି ସାରା ବାସୋଲୋ ନ୍ୟାନ୍ତଙ୍କୁ ଏ ସଂପର୍କରେ ଜିହ୍ନୁଆ(Xinhua) ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ୟୁନିସେଫ୍‌ର ସୂଚନା ମୁତାବକ ପାଖାପାଖି ୨୦ ଲକ୍ଷ ପିଲା କୁପୋଷଣରେ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସର ୩୬୦,୦୦୦ ପିଲା ରହିଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦୦୦ ହଜାର ପିଲାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ସାରିଛି। ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ପିଲା କୁପୋଷଣରେ ଶିକାର ହୋଇ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ି ରହିଥିବା କଥା ୟୁନିସେଫ ସୂଚନା ଦେଇଛି।
ପଢନ୍ତୁ: ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମର ରୂପ ନେଲା ‘କ୍ୟାର’

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଥଣ୍ଡାରେ ଥରୁଛି ସାରା ଓଡ଼ିଶା, କାଲିଠୁ ବର୍ଷା

Ratnamani Maharana

ଭାଇରାଲ୍‌ ହେଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ବିଶିଷ୍ଟ ନୃତ୍ୟ

Ratnamani Maharana

ଫେବ୍ରୁଆରି ୧୫ରୁ ୨୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ଫାସ୍ ଟ୍ୟାଗ୍

Ratnamani Maharana

ସ୍ପାଏୱେର ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲା ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌

Ratnamani Maharana

୧, ୧୬୦ ଏବଂ ୪୫୦ କିଲୋମିଟର ବାଟ ଚାଲି ରେକର୍ଡ କଲେ ଦୁଇଟି ବାଘ

Ratnamani Maharana

ମେଲାଣି ନେଲେ ମା’ : ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ସାରା ରାତି ଚାଲିଲା ଭସାଣି

Ratnamani Maharana