Loading...

ଏଣିକି କାରରେ ଏଣିକି ୬ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

ଏଣିକି କାରରେ ଏଣିକି ୬ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

କାରରେ ୬ ଏୟାରବ୍ୟାଗକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ନେଇ ହୋଇଥିବା ଡ୍ରାଫ୍ଟକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାସହ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ ଜୁଲାଇ ୧ରେ ଡ୍ରାଇଭର ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଏବଂ ୨୦୨୨ ଜାନୁଆରୀ ୧ରୁ ଆଗରେ ବସୁଥିବା ସହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଥିଲା।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ଏବଂ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଯାତ୍ରା ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ଦିଗରେ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଭାରତରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଅଧିକ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିୟମରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁଧାର ଆଣିବା ସହ ନୂଆ ନୂଆ ଗାଇଡ ଲାଇନ ଜାରି କରୁଛି। ଏହି ଧାରାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଟ୍ୱିଟ କରି ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଣିକି ୮ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ଯାତ୍ରା କରିପାରୁଥିବା କାରରେ ୬ଟି ଏୟାରବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି, କାରରେ ୬ ଏୟାରବ୍ୟାଗକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ନେଇ ହୋଇଥିବା ଡ୍ରାଫ୍ଟକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାସହ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ ଜୁଲାଇ ୧ରେ ଡ୍ରାଇଭର ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଏବଂ ୨୦୨୨ ଜାନୁଆରୀ ୧ରୁ ଆଗରେ ବସୁଥିବା ସହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଥିଲା।

ନିତିନ ଗଡକରୀ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗର ନିଷ୍ପତ୍ତି M1 କ୍ୟାଟେଗୋରୀର କାର ଗୁଡିକ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୫ରୁ ୮ ସିଟ୍ ରହିଥାଏ । ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ପରେ ଦୁଇ ସାଇଡ୍ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଏବଂ ଦୁଇଟି କରଟେନ ଲଗାଯିବ, ଯାହା ପଛରେ ବସିଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ।     

 

 

Ratnamani Maharana

Shakespeare, in the beautiful garden, among the party. Some of the hall: in fact she was ever to.