• Home
  • News
  • ଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୮୮୫ ବର୍ଗ କିମି ଜଙ୍ଗଲ ବଢିଛି,ଏହି ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ିଶା ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ
News

ଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୮୮୫ ବର୍ଗ କିମି ଜଙ୍ଗଲ ବଢିଛି,ଏହି ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ିଶା ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ

ଦେଶର ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଜଙ୍ଗଲ ବଢିଛି

ଦେଶରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛି । ତାଳ ଦେଇ ସଡ଼କ କୋଠା ରେଳଲାଇନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ ହେଉଛି । ଏ ସବୁ ସତ୍ୱେ ବଜାୟ ରହିଛି ସବୁଜିମା । ବିଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୮୫ ବର୍ଗ କିମି ବର୍ଗ କିମି ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ‘ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟେଟ ଅଫ୍‌ ଫରେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ-୨୦୧୭’ରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଦେଶରେ ଜଙ୍ଗଲ ଆବରଣ ମୋଟାମୋଟି ୧% ବଢ଼ିଛି। ଦେଶରେ ମୋଟ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ବୃକ୍ଷ ଆଚ୍ଛାଦିତ ଅଂଚଳ ହେଉଛି ପ୍ରାୟ ୮ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଯାହାକି ମୋଟ ଭୌଗଳିକ ପରିସୀମାର ୨୪.୩୯ ପ୍ରତିଶତ । ୨୦୧୭ ଜଙ୍ଗଲ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି । ଦେଶର ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଜଙ୍ଗଲ ବଢିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଏହି ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ିଶା ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିିଛି । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଦ୍ୱିତୀୟ, କେରଳ ତୃତୀୟ, ଓଡ଼ିଶା ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ପଂଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିିଛି । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ୨,୧୪୧ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୧୧୦୧, କେରଳରେ ୧୦୪୩ ଓ ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୮୫ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀରେ ଜଙ୍ଗଲ ହ୍ରାସ ଘଟୁଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ଏହା ବଢୁଥିବା ଭଲ ଖବର । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀରେ ୧୦ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ  ୮୮୫ ବର୍ଗ କିମି ଜଙ୍ଗଲ ବଢିଛି,ଏହି ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ିଶା ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ forest 1

ପଢନ୍ତୁ ;

ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ? ନଚେତ ହୋଇପାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା

Related posts

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

Krishna Kumar Manoj

ଦଳିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ମୋଦିଙ୍କ ସମାଲୋଚନା, କହିଲେ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ହେବା ଅନୁଚିତ!

Krishna Kumar Manoj

କୋଟିଏ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ବାହାଘର ! ବେଦୀକୁ ଆସିଲାନି ବର

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More