News

କାଶ୍ମୀର ଅଂଚଳର ଏକ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକ ଆବିଷ୍କାର କଲେ କାଉଣ୍ଟିଂ ପେନ୍‌!

କାଉଣ୍ଟିଂ ପେନ୍‌ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ଏହି ବାଳକ

ବାନ୍ଦିପୁରା ଜୁରେଜ ନିବାସୀ ମୁଜାଫର ଅହମ୍ମଦ ଖାଁ ଏକ କାଉଣ୍ଟିଂ ପେନ୍‌ ଆବିଷ୍କାର କରି ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି। ଏହି ୯ ବର୍ଷର ବାଳକ ନିଜ ବୁଦ୍ଧି ବଳରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିବା ଭଳି କାମ କରିଛନ୍ତି। ବନ୍ଦିପୁରାର ଜୁରେଜର ବାସିନ୍ଦା ମୁଜାଫରର ଅହମଦ ଖାନ ଏକ କାଉଂଟିଙ୍ଗ ପେନ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପେନରେ ଲେଖିବା ସମୟରେ ଜଣାଇ ଦେବ ଯେ ଆପଣ କେତେ ଶବ୍ଦ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଏହି ପେନର ତିଆରିରେ କେସିଙ୍ଗ ଲଗା ଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହାର ପେନର ବିଶେଷତ ଏହା କି ଯେତେବେଳେ ଏହି ପେନରେ କେହି ଲେଖିବେ ତେବେ ଏହା ଆପେ ଆପେ କେତୋଟି ଶବ୍ଦ ଲେଖା ହୋଇଛି ଗଣି ହୋଇଯିବ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ପେନକୁ ମେସେଜ ଆଧାରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ମୋବାଇଲରେ ମଧ୍ୟ କନେକ୍ଟ କରିପାରିବେ। ମୋବାଇଲରେ ଯୋଡିହେବା ପରେ ଶବ୍ଦର ସଂଖ୍ୟା ମୋବାଇଲ ସ୍କ୍ରିନ ଉପରେ ଦେଖାଯିବ। ନିକଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଏନ୍‌ଆଇଏଫ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଇନୋଭେଶନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁରଶିପ୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଏହି ପେନ୍‌କୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ପଢନ୍ତୁ; ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ଶୋଇବା ବେଳେ ବାମ କଡ଼ ଲେଉଟାଇ ଶୋଇଲେ କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

Related posts

କାରରେ ଉଠାଇନେଇ ଗଣବଳତ୍କାର,ଜଣକୁ ଅଟକ ରଖି ପୁଲିସର ତନାଘନ

ENO Beuro

୧୨ ଦିନରେ ବଢିଲାଣି ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୩ ଟଙ୍କା ୨୨ ପଇସା!

ENO Beuro

କଂପ୍ୟୁଟରୀକରଣ ହେବ ଡାକସେବା – ମୁଖ୍ୟ ଡାକପାଳ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର କାମିଳା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment