VASTU

କେଉଁ ସମୟରେ ରକ୍ଷାସୂତ୍ର ଖୋଲିବା ଅନୁଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ଏମିତି ବହୁତ କିଛି କଥା ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ସବୁ ମାନି ଥାଉ । ଏମିତି କି ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ଅଛି କି ବିବାହ ବ୍ରତ ହେଉ କିମ୍ବା ଘର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭରେ ରକ୍ଷାସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିଲେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଆମର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।  କାରଣ ରକ୍ଷାସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ମାନାଯାଏ ।  ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା ଆମକୁ ବିପଦରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ ।

କେଉଁ ସମୟରେ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବଦଳାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ :-

  • ଯଦି ଆମେ ଅବେଳରେ ଏହି “ରକ୍ଷାସୂତ୍ର” ଖୋଲିବା ଯେବେ ଶରୀର ପାଇଁ ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ।  ସବୁବେଳେ ଏହି ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବଦଳାଇବା ସମୟରେ ଶୁଭ ସମୟ ଦେଖି ବଦଳାଇବା ଉଚିତ ।
  • ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ତିନି ଖିଅ ଓ ପାଞ୍ଚ ଖିଅ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବା ଉଚିତ । ଏହି ରକ୍ଷାସୂତ୍ରକୁ ତିନିଥର ହାତରେ ଗୋଡାଇ ବାନ୍ଧିବେ ଶୁଭ ଫଳ ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିବ ।
  • ଯଦି “ରକ୍ଷାସୂତ୍ର” ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଏ ତେବେ ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଶନିବାର ଏହି ପୁରୁଣା “ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର”କୁ ଖୋଲି ନୂଆ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ଲଗାଇ ପାରିବେ ।
  • ପୁରଷ ଓ ଅବିବାହିତ ମହିଳା ଡାହାଣ ହାତରେ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବା ଉଚିତ । ବିବାହିତ ମହିଳା ଏହି ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାମ ହାତରେ ବାନ୍ଧିବା ଉଚିତ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଗ୍ରୀଷ୍ମଦିନେ କେଉଁ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ଲଗାଇବା ଭଲ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ଏପରି କରନ୍ତୁ ବୁନ୍ଦି ଲଡ଼ୁର ବ୍ୟବହାର ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି

Ratnamani Moharana

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କେଉଁ ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖିଲେ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ କାମ

ENO Beuro

Leave a Comment