VASTU

କେଉଁ ସମୟରେ ରକ୍ଷାସୂତ୍ର ଖୋଲିବା ଅନୁଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ଏମିତି ବହୁତ କିଛି କଥା ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ସବୁ ମାନି ଥାଉ । ଏମିତି କି ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ଅଛି କି ବିବାହ ବ୍ରତ ହେଉ କିମ୍ବା ଘର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭରେ ରକ୍ଷାସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିଲେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଆମର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।  କାରଣ ରକ୍ଷାସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ମାନାଯାଏ ।  ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା ଆମକୁ ବିପଦରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ ।

କେଉଁ ସମୟରେ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବଦଳାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ :-

  • ଯଦି ଆମେ ଅବେଳରେ ଏହି “ରକ୍ଷାସୂତ୍ର” ଖୋଲିବା ଯେବେ ଶରୀର ପାଇଁ ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ।  ସବୁବେଳେ ଏହି ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବଦଳାଇବା ସମୟରେ ଶୁଭ ସମୟ ଦେଖି ବଦଳାଇବା ଉଚିତ ।
  • ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ତିନି ଖିଅ ଓ ପାଞ୍ଚ ଖିଅ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବା ଉଚିତ । ଏହି ରକ୍ଷାସୂତ୍ରକୁ ତିନିଥର ହାତରେ ଗୋଡାଇ ବାନ୍ଧିବେ ଶୁଭ ଫଳ ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିବ ।
  • ଯଦି “ରକ୍ଷାସୂତ୍ର” ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଏ ତେବେ ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଶନିବାର ଏହି ପୁରୁଣା “ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର”କୁ ଖୋଲି ନୂଆ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ଲଗାଇ ପାରିବେ ।
  • ପୁରଷ ଓ ଅବିବାହିତ ମହିଳା ଡାହାଣ ହାତରେ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବା ଉଚିତ । ବିବାହିତ ମହିଳା ଏହି ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାମ ହାତରେ ବାନ୍ଧିବା ଉଚିତ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଗ୍ରୀଷ୍ମଦିନେ କେଉଁ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ଲଗାଇବା ଭଲ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ କିପରି କରିବେ ଶିବାର୍ଚ୍ଚନା!

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କେଉଁ କାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଡ ଧୋଇବା ଉଚିତ!

ENO Beuro

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କଳି ଯୁଗ ବିଷୟରେ ପଞ୍ଚୁ ପାଣ୍ଡବଙ୍କୁ କଣ କହିଥିଲେ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More