ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଭୁଲରେ ବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଠାକୁର ଘରେ ଏହି ସବୁ ମୂର୍ତି , ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ କ’ଣ ?  

ଆମେ ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ ପୂଜା କରିଥାଉ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରେ ସର୍ବଦା ସୁଖ ଶାନ୍ତି ରହିବା ପାଇଁ ପୂଜା ହୋଇଥାଏ । ଯେପରି କି କୌଣସି ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘରେ ପ୍ରବେଶ ନ କରୁ ।   ଘରେ ଥିବା ପୂଜା ସ୍ଥାନକୁ ଆମେ ସଜେଇବା ପାଁଇ ମାର୍କେଟରୁ ଯାହା ବି ଠାକୁରଙ୍କ ମୂର୍ତି ଭଲ ଲାଗିଲା ନେଇଆସିଥାଉ ।  କିନ୍ତୁ ସବୁ ମୂର୍ତି ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ରହିବ ଉଚିତ ନୁହେଁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ।

ପୂଜା ସମୟରେ ଏହି ସବୁ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

  • ମା ଦୁର୍ଗା ହେଉଛନ୍ତି ଶକ୍ତି ସ୍ୱରୂପିଣୀ ।  ମାଙ୍କର କେବେବି ରୁଦ୍ର ରୂପ ଫୋଟୋ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ।  ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମାଙ୍କ ଏହି କ୍ରୋଧିତ ଫୋଟୋ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସର୍ବଦା ଅଶାନ୍ତି ଲାଗିରହେ ।
  • ନଟରାଜ ଙ୍କ ମୂର୍ତି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ହେଉଛନ୍ତି ସାକ୍ଷାତ ମହାଦେବ ।  ଏହା ହେଉଛି ମହାଦେବଙ୍କ କ୍ରୋଧିତ ବା ତାଣ୍ଡବ ସମୟର ତେଣୁ ଏହା ରଖିବା ଅନୁଚିତ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଘରେ କୁ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ।
  • ଘରେ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ କେବେ ବି ଶନି ଦେବଙ୍କ ମୂର୍ତି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପୂଜା ଅର୍ଚନା ର ଅନେକ ନୀତି ନିୟମ ଥାଏ । ଯଦି ସାନି ଦେବ ପୂଜାରେ କିଛି ବି ଅସୁବିଧା ପଡିଲା ତେବା ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହେବ । ଆପଣ କେବେ ବି ଖୁସିରେ ରହି ପାରିବେ ନାହିଁ।
  •  ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବସିଥିବା ର ମୂର୍ତି କିମ୍ବା ଫୋଟୋ ପୂଜା ଘରେ ରଖନ୍ତୁ  ।  ହିନ୍ଦୁ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ଘରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତିର ବାତାବରଣ ଥାଏ । ବିଜନେସ ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କଠିଆ ହୋଇଥିବା ଫୋଟୋ କିମ୍ବା ମୂର୍ତି ରଖିବା ଉଚିତ ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିଜନେସ ରେ ଉର୍ନତି ହେଇଥାଏ ।
  • ଭଗବାନ ମହାଦେବ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଥିବା ଫୋଟୋ ରଖି ପୂଜା କରିପାରିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କେଉଁ ସବୁ ଜିନିଷ ଉଧାର ଆଣିବା ଅଶୁଭ ମାନାଯାଏ ?

ମାଙ୍କର କେବେବି ରୁଦ୍ର ରୂପ ଫୋଟୋ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ - 92%

92%

ଏହା ହେଉଛି ମହାଦେବଙ୍କ କ୍ରୋଧିତ ବା ତାଣ୍ଡବ ସମୟର ତେଣୁ ଏହା ରଖିବା ଅନୁଚିତ - 90%

90%
91%

Excellent!

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଭୁଲରେ ବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଠାକୁର ଘରେ ଏହି ସବୁ ମୂର୍ତି , ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ କ'ଣ ? 

ଆମେ ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ ପୂଜା କରିଥାଉ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରେ ସର୍ବଦା ସୁଖ ଶାନ୍ତି ରହିବା ପାଇଁ ପୂଜା ହୋଇଥାଏ । ଯେପରି କି କୌଣସି ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘରେ ପ୍ରବେଶ ନ କରୁ ।   ଘରେ ଥିବା ପୂଜା ସ୍ଥାନକୁ ଆମେ ସଜେଇବା ପାଁଇ ମାର୍କେଟରୁ ଯାହା ବି ଠାକୁରଙ୍କ ମୂର୍ତି ଭଲ ଲାଗିଲା ନେଇଆସିଥାଉ ।  କିନ୍ତୁ ସବୁ ମୂର୍ତି ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ରହିବ ଉଚିତ ନୁହେଁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ।

No Votes Yet

You're not rated yet