18 C
Bhubaneswar
January 17, 2021
EnewsOdia.Com
ନ୍ୟୁଜ୍

ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ଆଦିବାସୀ ମେଳା ୨୦୨୦

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇଡ୍‌କୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଦିବାସୀ ମେଳା- ୨୦୨୦ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଆଦିବାସୀ ମେଳା ଫେବ୍ରୃଆରୀ ୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମେଳା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ମାଟି ଝାଟିର ଘର ଉପରେ କଖାରୁ ଡଙ୍କ ମାଡିଛି । ବାଡିରେ ବିଭିନ୍ନ ରକମର ପରିବା ଗଛ । ବେଶ୍  ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ସଶଜସଜ୍ଜା ହେ।ଇଛି ଆଦିବାସୀମେଳା ପଡିଆ।

ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଦିବାସୀ ମେଳାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କିଛି ନୂଆ ଆୟେ।ଜନ । ଏଥର ରାଜ୍ୟର ଆଦିବାସୀ ଖାଦ୍ୟ ସହ ଆହୁରି ୧୩ଟି ରାଜ୍ୟର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଜାତୀୟ ଟ୍ରାଇବାଲ ଫୁଡ କେ।ର୍ଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ସେହିଭଳି ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରିଲାଗି ରହିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କ୍ରାଫ୍ଟ ଭିଲେଜ । ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ କଳାକୃତିର ଲାଇଭ ଡେମୋ ରହିଛି । ଜାତୀୟ ଟ୍ରାଇବାଲ ଡ୍ୟନ୍ସ ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନୃତ୍ୟ ଟ୍ରାଇବାଲ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।
ପଢନ୍ତୁ: ୨୮ ଓ ୨୯ରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଭିଜାଇବ ବର୍ଷା

Related posts

ନିର୍ଭୟା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଆଜି ଆସିବ ହାଇକୋର୍ଟ ରାୟ

Ratnamani Maharana

କାରୋନା ପାଇଁ ମକ୍କା ମଦିନା ଯାତ୍ରା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲା ସାଉଦି ଆରବ

Ratnamani Maharana

ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଜବ ପ୍ରଶ୍ନ, ଗାନ୍ଧୀ କେମିତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ?

Ratnamani Maharana

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More