News

ଯୋଡାମୁଣ୍ଡର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର, ଅଲଗା ଅଲଗା ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗା-ବଳିଆ । ଯୋଡାମୁଣ୍ଡର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା । ଆଇସିୟୁ ଅଛନ୍ତି ଏବେ ଦୁଇ ଶିଶୁ । ଧୀରେ ଧୀରେ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି ଏମାନେ । ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ କହୁଛନ୍ତି । ତଥାପି ସଙ୍କଟ ଟଳିନି । ଯୋଡାମୁଣ୍ଡକୁ ଅଲଗା କରିବା ପରେ ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଟିସୁ, ଶିରା ପ୍ରଶିରା ଭଳି ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଭାଗ ଗୁଡିକ ଅଲଗା କରାଯାଇଛି । ଉଭୟ ଶିଶୁଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କାମ କରୁଛି ।

ଶିଶୁଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କାମ କରୁଛି ବୋଲି ଆଶ୍ୱାସନାର ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ନାୟୁ ନିଶ୍ଚେତକ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ଗିରିଜା ରଥ । ଜଗା ହାତ ହଲାଉଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ଦେଖିବାକୁ ପାଉଛନ୍ତି । ଜଗାର  ପ୍ରଥମ ହାତ ହଲା ଦେଖି ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ବୟସ ୨ବର୍ଷ ୩ମାସ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରଥମ ବିରଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ପୃଥକ୍ କରାଯାଇପାରିଛି । ଏମ୍ସ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂଣ୍ଣ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଶରୀର ଓ ଦୁଇଟି ମସ୍ତିଷ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କାମ କରିବାକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ଏବଂ ଏଥିରେ ଉଭୟ ସକ୍ଷମ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସେପଟେ ହୃତପିଣ୍ଡ, ଫୁସଫୁସ ଏବଂ କିଡନୀକୁ ସ୍ୱଭାବିକ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଉପରେ ଡାକ୍ତର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବେ ।

ଏଣେ ଲୋକଲୋଚନରେ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରୁଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ କନ୍ଧମାଳରୁ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଏବୋଂ ଆହୁରି ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ପୂଜା ଅର୍ଚନା ଚାଲିଛି ।

ଯୋଡାମୁଣ୍ଡର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର, ଅଲଗା ଅଲଗା ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା  ଯୋଡାମୁଣ୍ଡର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର, ଅଲଗା ଅଲଗା ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା

ପଢନ୍ତୁ, ପୂର୍ବତନ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ, ୧୮ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରି କଲେ ରେକର୍ଡ

Related posts

ଭାରତକୁ ଆସିବ ହାଇପରଲୁପ୍‌ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା : ମୁମ୍ବାଇ-ପୁନେ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଲାଗିବ ୨୦ ମିନିଟ୍‌

Krishna Kumar Manoj

ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେଲା ଜାହାଜ ମାଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ପତନ୍ତ୍ର ପୋର୍ଟାଲ

Krishna Kumar Manoj

ୱାଇଲଡ ଲାଇଫ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା: ଫେରିବନି ସୁନ୍ଦରୀ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More