News

ପୁଣି ଥରିଲା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ,ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୯

indo

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ହୋଇଥିବାଦେଖାଯାଇଥିବା ଭୂକମ୍ପ ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସୁନାମୀକୁ ଲୋକେ ଭୁଲି ପାରି ନଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁଣି ଥରେ ଦୀପର ଦେଶରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭୂକମ୍ପର ତୀବ୍ରତା ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୫.୯ ଥିଲା।

indo

ଏକ ସର୍ଭେର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳର ସୁମ୍ବା ଦୀପରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି । ସୁମ୍ବାଠାରୁ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ତଥା ଭୂଭାଗର ୧୦ କିଲୋମିଟର ଗଭୀରରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି । ତେବେ ସୁମ୍ବା ଦୀପରେ ପାଖାପାଖି ୭ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଲୋକ ବସବାସ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ଭୂକମ୍ପରେ ଏତେ କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସୁମ୍ବା ସୁଲୱେସି ଦୀପ ଠାରୁ ୧୬୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଯେଉଁଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦେଖାଯାଇଥିବା ସୁନାମୀରେ କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ସୁନାମୀ ପୀଡ଼ିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ଦରଦୀ ହୃଦୟ ଦେଖାଇଛି । ଭାରତ ସରକାର ୩୦ ହଜାର ଲିଟର ପାନୀୟ ଜଳ (ବୋତଲ), ୧୫ ଶହ ଫଳ ରସ, ୫୦୦ ଲିଟର କ୍ଷୀର, ୭୦୦ କିଲୋ ବିସ୍କୁଟ ଓ ୨୦ଟି ଟେଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ଜଳସେନା ସାହାଯ୍ୟରେ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ;‘ମହାତ୍ମା ସେତୁ’ଉଦଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

Related posts

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୂଚନା, ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ଆକାଉଂଟ

ENO Beuro

ଧାରା ୩୭୭ର ବୈଧତା :ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ

ENO Beuro

ସେଲ୍ଫି ନେଉଥିବାବେଳେ ଅଘଟଣ:ପାହାଡରୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ଖସି ପଡିଲେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର

ENO Beuro

Leave a Comment