News

ପୁଣି ଥରିଲା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ,ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୯

indo

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ହୋଇଥିବାଦେଖାଯାଇଥିବା ଭୂକମ୍ପ ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସୁନାମୀକୁ ଲୋକେ ଭୁଲି ପାରି ନଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁଣି ଥରେ ଦୀପର ଦେଶରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭୂକମ୍ପର ତୀବ୍ରତା ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୫.୯ ଥିଲା।

indo

ଏକ ସର୍ଭେର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳର ସୁମ୍ବା ଦୀପରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି । ସୁମ୍ବାଠାରୁ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ତଥା ଭୂଭାଗର ୧୦ କିଲୋମିଟର ଗଭୀରରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି । ତେବେ ସୁମ୍ବା ଦୀପରେ ପାଖାପାଖି ୭ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଲୋକ ବସବାସ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ଭୂକମ୍ପରେ ଏତେ କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସୁମ୍ବା ସୁଲୱେସି ଦୀପ ଠାରୁ ୧୬୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଯେଉଁଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦେଖାଯାଇଥିବା ସୁନାମୀରେ କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ସୁନାମୀ ପୀଡ଼ିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ଦରଦୀ ହୃଦୟ ଦେଖାଇଛି । ଭାରତ ସରକାର ୩୦ ହଜାର ଲିଟର ପାନୀୟ ଜଳ (ବୋତଲ), ୧୫ ଶହ ଫଳ ରସ, ୫୦୦ ଲିଟର କ୍ଷୀର, ୭୦୦ କିଲୋ ବିସ୍କୁଟ ଓ ୨୦ଟି ଟେଷ୍ଟ ଭାରତୀୟ ଜଳସେନା ସାହାଯ୍ୟରେ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ;‘ମହାତ୍ମା ସେତୁ’ଉଦଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

Related posts

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଲେ ନବୀନ

Ratnamani Moharana

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ୭୨୦ ଦିନିଆ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଟିକଟ ବୁକ କଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭାରତୀୟ

ENO Beuro

ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ନୌସେନା ଆଇଏନେସର ପ୍ରସ୍ତୁତି

Ratnamani Moharana

Leave a Comment