LIFESTYLE

କ’ଣ ଧୂପକାଠି ଧୂଆଁ ଶରୀରପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ସିଗାରେଟ୍ ଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ଧୂପକାଠି ଧୂଆଁ !

ପୂଜା ପାଠ ଓ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଧୂପକାଠିର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାର ସୁଗନ୍ଧିତ ବାସ୍ନା ଆମର ମନ ପ୍ରାଣରେ ଭକ୍ତି ଭାବ ସଂଚାର କରେ । ଏକ ଭିନ୍ନ  ଭିନ୍ନ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ  । ଖାଲି ଯେ ଏହାକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ତା ନୁହେଁ ଶାନ୍ତି ଓ ଶୁଦ୍ଧତାର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ମନେକରାଯାଏ । ଏହା ସତ ଯେ ଧୂପକାଠି ଜଳାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଓ ପରିବେଶକୁ ସୁଗନ୍ଧ କରିଥାଏ , ହେଲେ ଏଥିରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ଧୂଆଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ  ଅଟେ । ଏହା ସିଗାରେଟ୍ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ । ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ଏହା ହାନିକାରକ ଅଟେ –

  1. ଧୂପବତୀରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ଧୂଆଁକୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ନିଶ୍ୱାସ ସହ ଭିତରକୁ ନେଇଥାଉ , ତାହା ଆମର ଫୁସଫୁସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁଚି ଫୁସଫୁସ୍ ରେ ଜ୍ୱଳନ , ଉତ୍ତେଜନା ଓ ରିଆକ୍ସନ ଉତ୍ପନ୍ନ କରିପାରେ । କାରଣ ଏହି କଚ୍ଚିକାରେ ୬୪ଟି କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ଥାଏ । ଆଉ ମଧ୍ୟ ଏହାଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଜ୍ୱଳନ ଓ କୁଣ୍ଡାଇ ହେବା ଆଦି ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।
  2. ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଏହା ବି ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି କି ସୁଗନ୍ଧିତ ଧୂପବତୀର ଧୂଆଁ ରେ ୩ ପ୍ରକାରର ବିଷାକ୍ତ ତତ୍ୱ ରହିଛି , ଯାହା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ବିଷାକ୍ତତ୍ତତତ୍ୱ ହେଲା – ମ୍ୟୁଟାଜେନିକ୍ , ଜିନୋଟାକ୍ସିକ ଓ ସାଇଟୋଟାକ୍ସିକ୍ । ଧୂପବତୀରୁ ବାହାରୁଥିବା ହାନିକାରକ ଧୂଆଁ ରୁ ଶରୀରରେ ଥିବା ଜିନ୍ ର ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯାଏ , ଯାହା କ୍ୟାନସର ଓ ଫୁସଫୁସ୍ ସହ ଜଡିତ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରଥମ ଷ୍ଟେଜ୍ ହୁଏ । ଜେନେଟିକ୍ ମ୍ୟୁଟିସନ ଅର୍ଥାତ୍ ଆନୁବଂଶିକ ମ୍ୟୁଟେସନରୁ ଡିଏନଏରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ , ଯାହା ଭଲ ସଂକେତ ନୁହେଁ ।
  3. ଏକ ଚାଇନିଜ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ , ଯେତେବେଳେ ଧୂପକାଠି ଜଳାଯାଏ , ଏହାର ଧୂଆଁ ସହ କ୍ଷୁଦ୍ର କ୍ଷୁଦ୍ର କଣିକା ବାହାରିବା ସହ ଏହା ବାୟୁରେ ମିଶିଥାଏ । ଏହି ସୁଗନ୍ଧିତ ଧୂପବତୀରୁ ବହୁତ ବିଷାକ୍ତ କଣିକା ବାହାରିଥାଏ ,ଯାହା ଶରୀରର କୋଷିକାଗୁଡିକୁ କ୍ଷତି ପହଁଚାଇଥାଏ ।
  4.  ଆଉ ଏକ କାରଣ ଧୂପବତୀ ଧୂଆଁରେ ବହୁତ ଫାଇନ୍ ପାର୍ଟିକଲ୍ସ ସବୁ ଥାଏ । ଯାହା ଆମର ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ହାନିକାରକ ଅଟେ । ଏହାସହ ଧୂପବତୀରେ ଥିବା କୃତ୍ରିମ ସୁଗନ୍ଧ, ଏହି ବପଦକୁ ଆହୁରି ବଢାଇଦେଇଥାଏ ।

କ’ଣ ଧୂପକାଠି ଧୂଆଁ ଶରୀରପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ agarbatti smoke

ପଢନ୍ତୁ ;

ପିଆଜ, ଆଳୁ ଓ ଟମାଟୋ ମୂଲ୍ୟର ଅସ୍ଥିରତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ‘ଅପରେସନ୍‌ ଗ୍ରିନ୍‌’

Related posts

ଛିଙ୍କ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ପେଟ ବଢିବାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ଜୁସ

ENO Beuro

ଗୋଲମରିଚ ସହ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି କି?ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More