26 C
Bhubaneswar
October 1, 2020
EnewsOdia.Com
ନ୍ୟୁଜ୍

ଓଡ଼ିଶାର ବେଲପାହାଡ ଓ ତାଳଚେର ପବନରେ ବିଷ!

ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ତାଳ‌ଚେର ଓ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ବେଲପାହାଡ଼ ସହର‌ରେ ପବନ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଗଲାଣି। ଦେଖାଯାଉ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମଣିଷ, ଜୀବଜନ୍ତୁ, ବୃକ୍ଷଲତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏଠାକାର ବାୟୁ। ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡସ୍ଥିତ ଆଇକ୍ୟୁଏୟାର(ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କ୍ବାଲିଟି ଏୟାର) ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୯ ମସିହା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ୯୮ଟି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସହରର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରାକୁ ନେଇ ସର୍ଭେ କରାଯିବା ପରେ ଏଭଳି ଚିନ୍ତା ଉଦ୍ରେକକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।ଦେଶର ୯୦ଟି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ମଧ୍ୟରୁ ବେଲପାହାଡ଼ ୩୯ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ତାଳଚେର ୭୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ତେବେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୧୯ରେ ‌ବେଲପାହାଡ଼ରେ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ପିଏମ୍‌-୨.୫ର ମାତ୍ରା ୪୭.୬ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌ ରହିଥିଲା। ଶୀତ ଦିନେ ଏହା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଜାନୁଆରି ମାସରେ ୮୯.୭ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ସେହିପରି ତାଳଚେରରେ ହାରାହାରି ମାତ୍ରା ୩୮.୪ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌ ଥିବା ବେଳେ ଜାନୁଆରିରେ ପ୍ରତି ଘନ ମିଟର ପ୍ରତି ୮୮.୨ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌ ରହିଥିଲା। ଏହାର ମାତ୍ରା ଅତ୍ୟଧିକ ରହିବା ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଓ ହୃତପିଣ୍ଡ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ।

ପଢନ୍ତୁ: ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି, ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲାରୁ ପୁଣି ଜୋରଦାର ହେବ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା

Related posts

ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଉତ୍ତପ୍ତ ବର୍ଷ ହେବ ୨୦୨୦

Ratnamani Maharana

ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ପାଲଟିଛି ଓରିଓ ସେକ୍‌, କିଟ୍‌କାଟ୍‌ ସେକ୍‌

Ratnamani Maharana

ଏକାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍‌ କଲେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଯିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

Ratnamani Maharana

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More