EnewsOdia.Com

ଆଜି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହେବ ଦୀପୋତ୍ସବ, ୫ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ଦୀପ ଲଗାଯାଇ କରାଯିବ ବିଶ୍ୱରେକର୍ଡ

ଦୀପାବଳିର ପୂର୍ବଦିନ ଦୀପୋତ୍ସବ ଅବସରରେ ରାମ ନଗରୀ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ୫.୫୧ ଲକ୍ଷ ଦୀପ ଲଗାଯାଇ ଏକ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କରାଯିବାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆୟୋଜନରେ ଅବଧ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କଲେଜ ପିଲା ମାନେ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଅଧିକ ଦୀପ ଜାଳିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୪ ଟି ମଠ ମନ୍ଦିର ମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଦୀପ ଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ସହ ବ୍ୟପାରୀ ଓ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜ ଘର ତଥା ବ୍ୟବସାୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମାନଙ୍କରେ ଦୀପଦାନ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଗିନିଜ ବୁକ  ଟିମ ମଧ୍ୟ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଲେଣି ।

ajodhya dipatsoba

ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ସହରର ପୋଲିସ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସହରର ଗଳିକନ୍ଦିରେ ଆରଏଏଫ, ପିଏସି ଓ ପୋଲିସ ଯବାନଙ୍କ ସମେତ ହୋମ ଗାର୍ଡ ତଥା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ବେଶ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି । ଅଯୋଧ୍ୟା ଏସ୍ପି ବିଜୟପାଲ ସିଂ ଏହି ସମୟରେ ଭାରି ଯାନବହନ ମାନଙ୍କର ସହର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିବା କଥା କହିଛନ୍ତି । ରାମ ଲୀଳା ପାର୍କରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଲ ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ, ମାତା ସୀତାଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ମାନଙ୍କର ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବେ ।

ଏହା ସହ ଏହି ପାର୍କରେ ନେପାଳ,ଫିଲିପାଇନ୍ସ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ,ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପରି ଦେଶ ମାନଙ୍କରୁ ଆସିଥିବା କଳାକାର ମାନେ ରାମଲୀଳା ମଞ୍ଚସ୍ଥ କରିବେ । ଲେଜର ସୋ’ ମାଧ୍ୟମରେ ରାମଲୀଳା ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଉତ୍ସବର ଆରମ୍ଭ ସକେତ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ରାମକଥା ପାର୍କରୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯିବ । ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟାରୁ ୭.୩୦ ମଧ୍ୟରେ ଦୀପତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଆୟୋଜନର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ସରଜୁ ନଦୀର ମହାଆଳତି କରିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ: ରାଜଧାନୀରେ ଚାଲିଛି ଗୋଟିଏ ନମ୍ବରରେ ଅନେକ ଗାଡି

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଗୋଡରେ ନୁହେଁ ପ୍ରତିଦିନ ହାତରେ ଚାଲନ୍ତି ସୌଭାଗ୍ୟ

Ratnamani Maharana

ରାତି ପାହିଲେ ପବିତ୍ର ରାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, କ’ଣ ଏହାର ମାହାତ୍ମ୍ୟ ?

Ratnamani Maharana

ଭୁଲ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍‌ ଦେଇ ଠକୁଛି ସେସୁ

Ratnamani Maharana

ଛାଡିଲା ଝଡିବର୍ଷା, ବଢିବ କୁହୁଡି

Ratnamani Maharana

ଡ୍ରୋନ୍‌ ଦ୍ବାରା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରର ଲେଜର୍‌ ସ୍କାନିଂ

Ratnamani Maharana

ଛାଡ଼ୁନି ସାରଥି ମୋହ, ଭଦ୍ରକ ଟାଉନ ଥାନା ଅଂଚଳରେ ସାରଥି ବାବାଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା

Ratnamani Maharana