EnewsOdia.Com

ଆଜି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହେବ ଦୀପୋତ୍ସବ, ୫ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ଦୀପ ଲଗାଯାଇ କରାଯିବ ବିଶ୍ୱରେକର୍ଡ

ଦୀପାବଳିର ପୂର୍ବଦିନ ଦୀପୋତ୍ସବ ଅବସରରେ ରାମ ନଗରୀ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ୫.୫୧ ଲକ୍ଷ ଦୀପ ଲଗାଯାଇ ଏକ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କରାଯିବାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆୟୋଜନରେ ଅବଧ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କଲେଜ ପିଲା ମାନେ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଅଧିକ ଦୀପ ଜାଳିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୪ ଟି ମଠ ମନ୍ଦିର ମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଦୀପ ଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ସହ ବ୍ୟପାରୀ ଓ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜ ଘର ତଥା ବ୍ୟବସାୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମାନଙ୍କରେ ଦୀପଦାନ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଗିନିଜ ବୁକ  ଟିମ ମଧ୍ୟ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଲେଣି ।

ajodhya dipatsoba

ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ସହରର ପୋଲିସ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସହରର ଗଳିକନ୍ଦିରେ ଆରଏଏଫ, ପିଏସି ଓ ପୋଲିସ ଯବାନଙ୍କ ସମେତ ହୋମ ଗାର୍ଡ ତଥା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ବେଶ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି । ଅଯୋଧ୍ୟା ଏସ୍ପି ବିଜୟପାଲ ସିଂ ଏହି ସମୟରେ ଭାରି ଯାନବହନ ମାନଙ୍କର ସହର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶକୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିବା କଥା କହିଛନ୍ତି । ରାମ ଲୀଳା ପାର୍କରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଲ ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ, ମାତା ସୀତାଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ମାନଙ୍କର ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବେ ।

ଏହା ସହ ଏହି ପାର୍କରେ ନେପାଳ,ଫିଲିପାଇନ୍ସ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ,ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପରି ଦେଶ ମାନଙ୍କରୁ ଆସିଥିବା କଳାକାର ମାନେ ରାମଲୀଳା ମଞ୍ଚସ୍ଥ କରିବେ । ଲେଜର ସୋ’ ମାଧ୍ୟମରେ ରାମଲୀଳା ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଉତ୍ସବର ଆରମ୍ଭ ସକେତ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ରାମକଥା ପାର୍କରୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯିବ । ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟାରୁ ୭.୩୦ ମଧ୍ୟରେ ଦୀପତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଆୟୋଜନର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ସରଜୁ ନଦୀର ମହାଆଳତି କରିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ: ରାଜଧାନୀରେ ଚାଲିଛି ଗୋଟିଏ ନମ୍ବରରେ ଅନେକ ଗାଡି

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ପାଖେଇ ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌ : ପ୍ରଭାବରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷା, ବଢ଼ୁଛି ପବନର ବେଗ

Ratnamani Maharana

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ୪ ହକି ଖେଳାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

Ratnamani Maharana

ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର

Ratnamani Maharana

ଟିଭିରେ ସୁପର୍‍ହିରୋ ସାଜିବେ ବିରାଟ

Ratnamani Maharana

ବଢ଼ିଲା +୨ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଫି’, ଥିଓରି ପରୀକ୍ଷା ଫି’ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ

Ratnamani Maharana

ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ଆସୁଛି ସ୍ପେସାଲ ପ୍ଲେନ

Ratnamani Maharana