ଅଯୋଧ୍ୟା-ବାବ୍ରୀ ବିବାଦ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିଯୁକ୍ତ କଲେ ମଧ୍ୟସ୍ଥି

ayodha-babri contoversy

ପ୍ରାୟ ୬ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଆସିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ମଧ୍ୟସ୍ଥ   ଜରିଆରେ କରାଯିବାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ।  ଅଯୋଧ୍ୟର ବିବାଦୀୟ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି- ବାବ୍ରୀ ମସ୍ଜିଦ ମାମାଲା କେବେଠୁ ରହିଆସିଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରଂଜନ ଗୋଗୋଇ  ୩ ଜଣିଆ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ମଣ୍ଡଳୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ଇବ୍ରାହିମ ଖଲିଫଉଲ୍ଲା, ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର, ଶ୍ରୀରାମ ପାଂଚୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ସପ୍ତାହେ  ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଏହି ଖଣ୍ଡପୀଠରେ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ ବୋବଡେ଼, ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼, ଅଶୋକ ଭୂଷଣ ଓ ଏସ ଏ ନଜିର ସଭ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ନାମ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିଲେ । ନିର୍ମୋହି ଆଖଡ଼ା ପକ୍ଷରୁ ଅବରସପ୍ରାପ୍ତ ଜଷ୍ଟିସ କୁରିଏନ ଜୋସେଫ, ଏକେ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଜିଏସ ସିଂହଭୀଙ୍କ ନାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସ୍ୱାମୀ ଚକ୍ରପାଣିଙ୍କ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଜେଏସ ଖେହର, ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଓ ଏକେ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲା ୧୫ ଶହ ବର୍ଗଫୁଟ ଜମି ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନାହିଁ, ଏଥିରେ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଜଡ଼ିତ ରହିଛି ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ।

ତେବେ ଏହି ମଧ୍ୟସ୍ଥି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ  ପରିବେଷଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଡ଼ା ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ପଢନ୍ତୁ: ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ପରମବୀର ଚକ୍ର ଦେବାଲାଗି ଦାବି କଲେ ତାମିଲନାଡୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

Related posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More