LIFESTYLE

ଆପଣ ବି ମଦ୍ୟପାନ କରୁଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ! ହୋଇପାରେ ଚର୍ମ କର୍କଟ

ଆପଣ ବି ମଦ୍ୟପାନ କରୁଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ , ହୋଇପାରେ ଚର୍ମ କର୍କଟ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅନେକ ପ୍ରକାର କର୍କଟ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛେ । ଏହି ରୋଗର ନାମ ଶୁଣିଲା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଭୟରେ ଆମ ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରିବାକୁ ଲାଗେ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ସତ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା  ସମ୍ଭବ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ବି ଏହା ଏକ ମରଣାତ୍ମକ ରୋଗ ଭାବେ ବିବେଚିତ । ଅନେକ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ ଦ୍ଵାରା କର୍କଟ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଚର୍ମ କର୍କଟ ଅନ୍ୟତମ । ଅନେକଙ୍କ ମତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମୀ ଦ୍ଵାରା ଚର୍ମ କର୍କଟ ହୋଇଥାଏ , ମାତ୍ର ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବା ଯେ ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଚର୍ମ କର୍କଟର କାରଣ ।

drink

ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଏହି ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ବ୍ରିଟିସ୍‌ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଡେର୍‌ମେଟୋଲୋଜିରେ ଏହ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପରୀକ୍ଷାନୀରିକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ଗ୍ରାମରୁ ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ କଲେ  ଶରୀରରେ ବେସେଲ ସେଲ କାରସିନୋମା(ବିସିସି)  ୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। । ସେହିପରି  ୧୧ ପ୍ରତିଶତ କଟାନେମସ  ସ୍କ୍ୱାମସ୍ ସେଲ କାରସିନୋମା (ସିଏସସିସି) ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚର୍ମ କର୍କଟର ଶିକାର ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ, ଦେହର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଝାଳ ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଲଜ୍ଜିତ ହେଉଛନ୍ତି କି ? ଅପାଣନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Related posts

ଚର୍ମରୋଗ ଦୂର କରିଥାଏ “ହଳଦୀ”! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ରକ୍ତକୁ ନିର୍ମଳ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ “ଗାଜର” ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ?

ENO Beuro

କେଉଁ ପ୍ରକାର ଯୁବକଙ୍କୁ ଯୁବତୀମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ? ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

Leave a Comment