News

ଭାରତକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଆମେରିକା

Aa

ରୁଷ  ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏସ-୪୦୦ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଭାରତ  ପୂର୍ବରୁ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲାବେଳେ ଏବେ ଆମେରିକା ଏନେଇ ଭାରତକୁ ପୁଣି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଆମେରିକା କହିଛି କି ଭାରତ ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କଲେ, ତାହା ଆମେରିକା ସହିତ ତାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଂପର୍କକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ରୁଷ ଓ ଇରାନ ଭଳି ଆମେରିକାର ଶତ୍ରୁ ଦେଶଙ୍କ ଠାରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ଇନ୍ଧନ ତୈଳ ଓ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କ୍ରୟ କରୁଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବାକୁ ସେଥିରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଯଦି ଭାରତ ଏହି ଅସ୍ତ୍ର କିଣିବ ତେବେ ଆମେରିକା ଏହା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ରୁଷ ଠାରୁ ଭାରତ ଯେଉଁ ୫ଟି ଏସ-୪୦୦ ଅସ୍ତ୍ର  ପ୍ରଣାଳୀ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ତାହାକୁ ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ୬୦୦ କିମି ଦୂରତା ଭିତରେ ଶତ୍ରୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ଡ୍ରୋନ, ଗୁଇନ୍ଦା ବିମାନ ଓ ମିସାଇଲର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବ। ତେଣୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା କିଣିବା ଅପରିହାର୍ଜ୍ୟ ହୋଇପଡିଛି।

ପଢନ୍ତୁ: କଂଗ୍ରେସ ସଂସଦୀୟ ଦଳର ଅଧକ୍ଷ ପଦରେ ପୁଣି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି

Related posts

କଂଗ୍ରେସ ଭବନରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ନାରୀ: ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ ସୁମିତ୍ରା

Ratnamani Moharana

ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି ବୁର୍ଲା ସ୍ଥିତ ଡାକ୍ତର ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ପ୍ଲାନେଟାରିୟମ

ENO Beuro

ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ର ଆଜି ଶେଷ ଦିବସ – ଗ୍ରାହକ ଅଧ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ

ENO Beuro

Leave a Comment