ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସୌନ୍ଦଯ୍ୟ ବଢାଇବା ସହ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ବିନ୍ଦି

କୌଣସି ମହିଳାର ସୁନ୍ଦରତା ସେତେବେଳ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ ଯେତେବେଳ ସେ ସଜବାଜ ହୋଇ ମଥାରେ ଗୋଟିଏ ବିନ୍ଦି ଲଗାଏ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସୁନ୍ଦରତା ବଢାଇବା ସହ ବିନ୍ଦି ଲଗାଇବାର ଅନ୍ୟ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କେବଳ ମହିଳାଙ୍କ ସୌନ୍ଦଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନୁହଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିନ୍ଦି ଲଗାଇବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ।

ବିନ୍ଦି ଲଗାଇବା ଦ୍ଵାରା କ ‘ଣ ହୁଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଘରର ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ଥାଏ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ । ତେଣୁ ମହିଳା ମାନେ ଏକାବେଳେ ଅନେକ କଥା ଚିନ୍ତା କରିଥାଆନ୍ତି । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ମନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ତଥା ମନକୁ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ବିନ୍ଦି ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ବିନ୍ଦି ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମନ ଶାନ୍ତହେବା ସହ ଏକାଗ୍ରତା ବଢିଥାଏ ।

ବିିନ୍ଦି ଲଗାଇବାର ଉଚିତ ସ୍ଥାନ ହେଲା ଭ୍ରୁଲଥା ଦ୍ୱୟର ମଝିଭାଗ, ଯାହା ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ୱତକ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚକ୍ର-ଯାହାର ନାମ ଆଜ୍ଞାଚକ୍ର ।  ଏହି ଚକ୍ରକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଦବାଇବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ମିଳିବାରେ ସୟାହକ ହୋଇଥାଏ ।ଏହା ଦ୍ଵାରା ଘର ଉପରେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରଭାବ ପଡେ ନାହିଁ ।

ବିନ୍ଦି ଲଗାଇବା ଆଜିର ନୁହଁ ପ୍ରାଚୀନ କାଳର ଏକ ପରମ୍ପରା । ଏହା କେବଳ ଯେ ଭାରତ ବର୍ଷ ତା’ ନୁହଁ ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ମହିଳାମାନେ ବିନ୍ଦି ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ବିନ୍ଦି ଲଗାଇବା ସ୍ଥାନରେ ଦବାଇ ରଖିଲେ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର ରୋଗରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ । ବିନ୍ଦି ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶିରା ପ୍ରଶିରା ଓ ରକ୍ତ କୋଶିକା ଜଗୁଡିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଛନ୍ତି କି ?ତେବେ ଏହି ୫ଟି ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

Related posts

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କାହାରିକୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଉପହାରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଘରେ କେଉଁ ମାଟି ପାତ୍ର ଓ ଦ୍ରବ୍ୟ ରଖିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅପର ସୁଖଶାନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଘରେ ବାସ୍ତୁଦୋଷ ଅଛି