VASTU

Vastu shastra (vāstu śāstra) is a traditional Hindu system of architecture which literally translates to “science of architecture.” These are texts found on the Indian subcontinent that describe principles of design, layout, measurements, ground preparation, space arrangement and spatial geometry.

ହାତରେ ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଥାଏ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା ! ଜାଣନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ହାତରେ ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭଙ୍କର ହୋଇଥାଏ। ବିବାହ ବ୍ରତ ଭଳି କୌଣସି ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ଆମେ ପ୍ରଥମେ ହାତରେ ରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିଥାଉ। ବିପଦ ସମୟରେ ଏହା
Read more

ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କଣ ହୋଇପାରେ

ବାସ୍ତୁ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଧନହାନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ବ୍ୟବସାୟରୁ ଭଲ ଆୟ ବା ଚାକିରିରୁ ଭଲ ଦରମା
Read more

ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କର କେଉଁଭଳି ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିଲେ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ,ଏମିତି କିଛି ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି ଯାହାକୁ ଦେଖିଲେ ଅଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ସବୁ ମୂର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ନିହାତି ଦରକାର। ତେଣୁ ଏହି ସବୁ ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ।
Read more

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଧନ୍‌ତେରସ,ସୁନା ଦୋକାନରେ ଲାଗିଛି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ଭିଡ଼

ଆଜି ହେଉଛି ଧନ୍‌ତେରସ । ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଏହି ଦିନ ସୁନା କିମ୍ବା ରୂପା କିଣିଲେ ଘରକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆସନ୍ତି । ଖାସ ଏଥିପାଇଁ ସୁନା ଦୋକାନରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।
Read more

ଦୀପାବଳିରେ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ, ମିଳିବ ଶୁଭଫଳ

ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଦୀପାବଳି। ଦୀପାବଳି ଏମିତି ଏକ ପବିତ୍ର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଆପଣ ଯଦି ତଳେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କେବେହେଲେ ଅର୍ଥ କଷ୍ଟ ହେବନାହିଁ । ସମଗ୍ର
Read more

ବିବାହ ସମୟରେ ବର-କନିଆଙ୍କୁ କାହିଁକି ହଳଦୀ ଲଗାଯାଇଥାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ

ବିବାହ ଭଳି ଏକ ପବିତ୍ର ତଥା ସାମାଜିକ କର୍ମରେ ହଳଦୀର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ରହିଛି । ବିବାହ କର୍ମରେ ହଳଦୀକୁ ଶୁଭରଙ୍ଗ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ହଳଦୀର ବହୁତ
Read more

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ମଥାରେ ତିଲକ ଲଗାଇଲେ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ?

ତିଲକ ଚନ୍ଦନ, ପାଉଁଶ ଓ ସିନ୍ଦୂର ଲଗାଇବା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପରମ୍ପରା ଅଟେ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଥାରେ ତିଲକ ମଝି ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଲଗାଇ ଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଲଗାଇଲେ କ’ଣ ହୋଇଥାଏ-
Read more