ଆପଣ ବିଳମ୍ବରେ ଶଯ୍ୟାତ୍ୟାଗ କରୁଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ ! ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ

ଶୋଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଭଲରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ମନରେ ପୁର୍ତ୍ତି ଆସିବା ସହ ଦିନ ସାରା କାମ କରବା ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମିଳେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭଲରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ, ହୃଦରୋଗ ,ମୋଟାପଣ ଆଦି ଭୟଙ୍କର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷାମିଳେ।କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ।

ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା , କମ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଓ ମସ୍ତିସ୍କରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼େ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଅଧିକ ଶୋଇଲେ ମଧ୍ୟ ଶରୀର ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ବିଳମ୍ବରେ ଶୋଇ ଦିନରେ ବିଳମ୍ବରେ ଉଠୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଆଚରଣରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ । ବିଳମ୍ବରେ ଉଠିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଦେଖାଯାଇଥାଏ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଅଧିକ ଶୋଇଲେ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ-

  • ବିଳମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇଲେ ପିଠରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅଧିକ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ । ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଠିକରେ ହୋଇପାରେନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼େ।
  • ଯେଉଁମାନେ ବିଳମ୍ବରେ ଉଠନ୍ତି ସେମାନେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଭୋଗନ୍ତି । ପେଟକୁ ଠିକ ରଖିବା ପାଇଁ ଶରୀର କ୍ରିୟାଶୀଳ ହେବା ଜରୁରୀ।
  • ମୋଟାପଟ ଓ ବିଳମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ରେଷ୍ଟ ମୋଡ଼ରେ ଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଶାରୀରିକ ଗତିବିଧି ଧୀମା ପଡ଼ିଯାଏ । ଯଦ୍ୱାରା କମ କ୍ୟାଲେରୀ ବର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ ଓ ମୋଟାପଣ ବଢ଼େ ।
  • ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ହେପାମାଇନ୍ ଓ ସେରୋଟୋନିନର ମାତ୍ରା କମ ହୋଇଯାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମୁଡ଼୍ ବଦଳେ ଓ ଚିଡ଼ିଚିଡ଼ା ପଣ ବଢ଼େ।
  • ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଇଲେ ହୃଦରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଚର୍ମରୋଗ ଓ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଚାଉଳ

Related posts

ଆପଣଙ୍କ ଓଠ ଫାଟୁଛି କି ? ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ସକାଳୁ ଗରମ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ

ଦହି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ