ବଦଳୁଥିବା ପାଗ ସହ ନିଜକୁ ରଖନ୍ତୁ ଫିଟ୍ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଟିପ୍ସ

କିଛିଦିନ ହେବ ପାଗରେ ଖୁବ ପରିବର୍ତ୍ତନ  ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି  । ଦିନରେ ଟାଣ ଖରା ହେଉଥିବା ବେଳେ ରାତିରେ  ପ୍ରବଳ ରୁ ପ୍ରବଳ ଶୀତ ହେବାର  ଲାଗିଛି  । ପାଗ ଏଭଳି ବାରମ୍ବାର ବଦଳିବା ସାଧାରଣ ଜନଜୀବନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି  । ବଦଳୁଥିବା ପାଗ ନିଜ ସହ ରୋଗକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ  । ଯେପରି ଥଣ୍ଡା, କାଶ, ଛିଙ୍କ, ଜ୍ୱର, ଆଖିରେ ଜ୍ୱଳନ ଓ ଛାତି ବିନ୍ଧିବା ଇତ୍ୟାଦି  । ଏହିପରି ସମୟରେ  ଆପଣ ସୁସ୍ଥକର ଖାଦ୍ୟ ଓ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରରେ ରହିପାରିବେ  । ସେଥିପାଇଁ  ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଟିପ୍ସ;

-ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ସୁଖନିଦ୍ରା ଖୁବ ଆବଶ୍ୟକ  । ନିଦ କମ ହେବା କାରଣରୁ ଏହା ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ  ।

-ଏହିପରି ପାଗରେ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହାଲକା ଗରମ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ  । ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେହି ସମୟରେ ହେଉଥିବା ଥଣ୍ଡାରୁ ଆପଣ ମୁକ୍ତ ରହିପାରିବେ ।

-ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ  । ଏହାଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବଢିଥାଏ ।

-ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଆମ ଶରୀର ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ  । ଏହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ  । ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ସହିତ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଶରୀର ପାଇଁ ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ  ।

-ଭିଡ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ନାକ ଓ ମୁହଁକୁ ଘୋଡାଇ ରଖନ୍ତୁ  । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅନେକ ପ୍ରକାର ରୋଗରୁ ଦୂରରେ ରହିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନମସ୍କାର କରିବା ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇନଥାଏ । ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କେଉଁମାନଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରିବା ଅନୁଚିତ

Related posts

କର୍କଟ ରୋଗ ସହ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ସଜନା ଛୁଇଁ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

ଘରୋଇ ଉପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ପାଆନ୍ତୁ ମୁଖକେଶରୁ ମୁକ୍ତି

ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ପଠାଇବା ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାଆଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଏହି ୪ଟି କଥା