ଆମେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆପଣେଇଥିବା କିଛି ଜିନିଷ ଯାହା ବିଦେଶରୁ ଆସିଛି

ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆପଣେଇଥିବା କିଛି ଜିନିଷ

ସକାଳୁ ରାତି ଭିତରେ ଏମିତି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଛାଡି ଆମେ ବଂଚିବା କଷ୍ଟ । ହେଲେ ଏ ଭିତରୁ ଏମିତି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ବିଦେଶରୁ ଆମ ଦେଶକୁ ଆସିଛି । ପରବର୍ତି ସମୟରେ ଏଗୁଡିକ ଆମର ଅତି ଆପଣାର ହୋଇ ପାରିଛି ।

ଆମର ଅତିପ୍ରିୟ ଖେଚୁଡି ଯାହା ଆମର ପର୍ବ ପର୍ବାଣି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ନିତିଦିନିଆ ଜୀବନରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଖାଦ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି ।  ହେଲେ ଏହା  ୨୫୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଚାଇନାରୁ ଭାରତକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ।

ସମସ୍ତଙ୍କ ଜଳଖିଆରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପ୍ରିୟ ସିଙ୍ଗଡା । ଆମ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ  ପୂର୍ବଏସିଆରୁ ଆସିଛି । ଯାହାକି ସମୋସା ନାମରେ ନାମିତ ।ଏବେ ସମଗ୍ର ଭାରତର ପସନ୍ଦ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ବିରିଆନି । ବିରିଆନି ଭାରତ ବର୍ଷର ନୁହେଁ । ଏହା ତୁର୍କିରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ହାଣ୍ଡିଶାଳରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକା ଦରକାର ଆଳୁ ।ଏମିତି କି କୌଣସି ବି ଆଇଟମ ବନାଅ ସେଥିରେ ଆଳୁ ନ ପକେଇଲେ ଆଇଟମ ଟି ଭଲ ଲାଗେ ନାହିଁ ।ଏହା ଉତର ପଶ୍ଚିମ ବୋଲିଭିଆରୁ ଭାରତକୁ ଆସିଥିଲା ।

ଚା ଖଟି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ଅଫିସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କର ଦରକାର ପଡି ଥାଏ ।  ଚା କୁ ଇଂରେଜ ମାନେ ଚାଇନାରୁ  ଭାରତକୁ ଆଣି ଏଠାରେ  ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇଥିଲେ ।

ଏବେ ଯୁବ ପିଢି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତଙ୍କର ପସନ୍ଦ ପାଲିଟିଥିବା କ୍ରୀକେଟ ଖେଳ । ଏହି କ୍ରିକେଟ ଖେଳ  ପ୍ରଥମେ ଇଂରେଜ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।


ପଢନ୍ତୁ ;

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିବ ବିସିସିଆଇ

Related posts

ଚର୍ମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

୧୦ ମିନିଟ କଠିନ ବ୍ୟାୟାମ ରେ ଶରୀରକୁ କି ଉପକାର ମିଳେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

ଧୂମ୍ରପାନ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ କୁଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କିଛି ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ