ସୁସ୍ଥ, ସୁନ୍ଦର ଓ ଘନ କେଶ ପାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ? ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ କଞ୍ଚା ପିଆଜ ରସ

ସୁସ୍ଥ, ସୁନ୍ଦର ଓ ଘନ କେଶ ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଚାହାନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦର କେଶ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଧ୍ୟାନ ନେବାକୁ ପଡିବ । ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବ୍ୟବହାର ନକରି ଯାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପାୟ । ଘରୋଇ ଓ ସହଜ ଉପାୟରେ ଆପଣ ନିଜ କେଶର ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ । ଘନ କେଶ ପାଇଁ କଞ୍ଚା ପିଆଜ ରସ ଏକ ବଡ ମହୌଷଧି ।

ନିୟମିତ ରୁପେ କେଶରେ କଞ୍ଚା ପିଆଜ ରସ ଲଗାଇଲେ କେଶର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ମିଳେ । ପିଆଜ ରସକୁ କେମିତି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ ।

• ପିଆଜ ରସକୁ କେଶରେ ମାଲିସ କରି ଶୁଖିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ଭଲଭାବରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏପରି କଲେ ଘନ କେଶ ସହ କେଶ ଫାଟିବାକୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ ।

• ସୁସ୍ଥ କେଶ ପାଇଁ ମହୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦରକାରୀ । ଅଧା କପ୍ ପିଆଜ ରସରେ ୩ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ଭଲରେ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ କେଶମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ବଢିବା ସହ କେଶକୁ ଆବଶ୍ୟକ ପୋଷଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

• ସୁନ୍ଦର ଓ ମଜଭୂତ କେଶ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ କେଶ ମୂଳରେ ପିଆଜ ରସକୁ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ । ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ପୋରେ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇ ନିଅନ୍ତୁ । ଏପରି କଲେ କେଶ ଘନ ଦେଖାଯାଏ ।

• ପିଆଜ ରସ ସହ ନଡିଆ ତେଲକୁ ମିଶାଇ କେଶରେ ଲଗାଇଲେ କେଶ ଘନ ହେବା ସହ ସିଲ୍କି ଦେଖାଯାଏ । ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ନଡିଆ ତେଲ ସହ ପିଆଜ ରସ ମିଶାଇ କେଶମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶରେ ଚମକ ଆସିଯିବ ।

• ପିଆଜ ରସକୁ ଆପଣ ମେହେନ୍ଦୀ ସହ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟହାର କରିପାରିବେ । କେଶରେ ମହେନ୍ଦୀ ଲଗାଇବା ବେଳେ ପିଆଜ ରସ ମିଶାଇ ଲଗାନ୍ତୁ । ନିୟମିତ ରୂପେ ଏପରି କଲେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ପିଆଜ କେଶ ପାଇଁ କେତେେ ଉପକାରୀ ।

ପଢନ୍ତୁ ବ୍ଲୁ ହ୍ଵେଲ ଚଲେଞ୍ଜ ର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡକୁ ଗିରଫ କଲା ପୁଲିସ

Related posts

ଗୋରା ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ କି? ଆପଣାନ୍ତୁ ସହଜ ଉପାୟ

ଫିଡସ୍ ଭଳି ରୋଗକୁ ସମୂଳେ ନାଶ କରିବା ଭଳି ସାହସ ରଖେ ଏହି ଆୟୁର୍ବେଦିକ ବିଧି

ସିଝା ବାଦାମ୍ ଦିଏ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ