ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ବେଲପତ୍ର ଚଢାଇଲା ବେଳେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏସବୁ କଥାର , ନହେଲେ ମିଳିପାରେ ଓଲଟା ଫଳ

ଦେବ ଦେବ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ଅନେକ ପ୍ରକାର ଉପାୟ ରହିଛି । ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଉପାୟ । ଯଥା ରୁଦ୍ରାଭିଶେଖ , ଜଳାଭିଶେଖ , ନାଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା , ଷୋଳ ସୋମବାର ବ୍ରତ , ଜାଗର ବ୍ରତ , ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ପାଣି ନେଇ ଶିବଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଢଳିବା ଇତ୍ୟାଦି । ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ସହଜ ଉପାୟ ସୋମବାରରେ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ଶିବଙ୍କ ମଥାରେ କ୍ଷୀର , ଦୁଦୁରା ଫୁଲ ନଚେତ ଅରଖ ଫୁଲ ଓ ତ୍ରିଶାଖା ବେଲପତ୍ର ଚଢେଇବା । ଚମ୍ପା ଫୁଲ ଚଢେଇଲେ ଅତି ଭଲ ।  ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ବେଲପତ୍ର ଚଢାଇ ଆମେ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଭକ୍ତିର ସହ ଉପାସନା କରିଥାଉ।

ଏପରି କରିବା ଅନୁଚିତ୍-

ଶାସ୍ତ୍ରବିତ୍ ଙ୍କ  କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଶିବଙ୍କୁ ବେଲପତ୍ର ଚଢାଉଥିବା ସମୟରେ ଟିକେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯେଉଁ ତ୍ରିଶାଖା ବେଲପତ୍ର ଆପଣ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଚଢାଉଛନ୍ତି ତାହା ତାଜା ଓ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଉଚିତ, ଅର୍ଥାତ ପତ୍ରରେ କଣା କିମ୍ୱା ପତ୍ରଟି ଚିରା କି ଫଟା ନହୋଇଥିବା ଦରକାର । ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ ବେଲପତ୍ରରେ ଲାଗିଥିବା ଡେମ୍ଫକୁ ଆମେ ନଛିଣ୍ଡାଇ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଚଢାଇଥାଉ। କିନ୍ତୁ ଏପରି କରିବା ଅନୁଚିତ୍। ଏହାଦ୍ଵାରା ପ୍ରଭୁ ଶଙ୍କର ପ୍ରସନ୍ନ ହେବ ବଦଳରେ କୋପ କରନ୍ତି ଓ ଅମଙ୍କୁ ବ୍ରତର ଓଲଟା ଫଳ ମିଳିଥାଏ । ନାନା ପ୍ରକାର ଅମଙ୍ଗଳ ହୁଏ ।

ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବେଲପତ୍ର ଚଢାଉଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଥିବା ଡେମ୍ଫକୁ ପତ୍ରଠାରୁ ଟିକେ ଛାଡି ଛିଣ୍ଡାଇ ପ୍ରଭୁ ମହେଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଓ ମହାଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତି କରି ଖୁସିରେ ରୁହନ୍ତୁ ।

ପଢନ୍ତୁ, ୨୦ ନଭେମ୍ବର, ସୋମବାର – ରାଶିଫଳ

Related posts

୧୦ ମିନିଟ କଠିନ ବ୍ୟାୟାମ ରେ ଶରୀରକୁ କି ଉପକାର ମିଳେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

ଧୂମ୍ରପାନ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ କୁଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କିଛି ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ଵାରା କି କି ଅସୁବିଧା ଉପୁଜେ