ମୋମୋ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ

ମୋମୋ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କ’ଣ ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ଆଜିକାଲିର ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ୍ ଯୁବପିଢିଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ହୋଇ ଗଲାଣି । ବଜାରରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ବହୁ ପସନ୍ଦିଆ ଆଇଟମ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ମୋମୋ । ବିଶେଷ କରି ଏବେ ମୋମୋର ଚାହିଦା ଅଧିକ ।କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମୋମୋ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ ।

ମୋମୋ ସାଧାରଣତଃ ମଇଦାରୁ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ଯାହାକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

ମୋମୋରେ ଯେଉଁ ପରିବା କିମ୍ବା ଚିକେନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ତାହା ଏତେ ଭଲ କ୍ୟାଲିଟିର ହୋଇ ନଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ କି କୋଲି ନାମକ ଜୀବାଣୁ ବେଶି ମାତ୍ରାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ମୋମୋକୁ ଆଜୋଡି କାର୍ବୋନାମାଇଡ୍, କ୍ଲୋରିନ୍ ଗ୍ୟାସ୍, ବେଞ୍ଜାଇଲ୍ ପେରୋକ୍ସାଇଡ୍ ନାମକ ରାସାୟନିକି ପଦାର୍ଥରେ ବ୍ଲିଚ୍ କରାଯାଇଥାଏ । ଯାହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ଶରୀରରେ ଥିବା ପିତ ଅଂଶ ଉପରେ ପକାଇଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଏହାଛଡା ମୋମୋରେ ପରସା ଯାଉଥିବା ଚଟଣି ମଧ୍ୟ ବହୁ ମସଲାଯୁକ୍ତ । ଏହା ବହୁତ ସ୍ପାଇସି ହୋଇଥିବାରୁ ଅର୍ଶ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

ଏହା ବିଶେଷ କରି ଶରୀରର ଇନସୁଲିନ ଅର୍ଥାତ୍ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରକ ହରମୋନର ଉତ୍ପାଦନକୁ ଗଭୀର ରୂପେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।


ପଢନ୍ତୁ ;

ଏହି ୫ଟି କଥା ପୁଅମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଥିଲେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଯୁବତୀ ମାନେ

Related posts

ଚର୍ମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

୧୦ ମିନିଟ କଠିନ ବ୍ୟାୟାମ ରେ ଶରୀରକୁ କି ଉପକାର ମିଳେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

ଧୂମ୍ରପାନ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ କୁଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କିଛି ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ