News

ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌କୁ ସଫଳତାର ସହ ଉଡ଼ାଇ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କଲେ ଅବନୀ ଚତୁର୍ବେଦୀ

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଅବନୀ

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳା ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ ଉଡାଇ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ଅବନୀ ମିଗ୍‌-୨୧ ବାଇସନ୍‌ ବିମାନ ଉଡାଇ ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି। ଏକାକୀ ଫାଇଟର୍‌ ବିମାନ ଉଡାଇବାରେ ସେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍‌ ଭାବେ ଇତିହାସରେ ନାଁ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାୟୁସେନାରେ ମହିଳାମାନେ କେବଳ ପରିବହନ ବିମାନ ଓ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଉଥିବାବେଳେ ଅବନୀଙ୍କ ଏହି ଦୁଃସାହସିକ ପଦକ୍ଷେପ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ପରିଚୟ ଦେଇଛି।

ତାଙ୍କର ସଫଳତା ପରେ ସମସ୍ତେ ଖୁସି ହେବା ସହ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୩ ଜଣ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍‌ ଅବନୀ ଚର୍ତୁବେଦୀ, ଭାଓ୍ଵନା କନ୍ଥ ଏବଂ ମୋହନା ସିଂଙ୍କୁ ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ ଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଫାଇଟର ଷ୍ଟ୍ରିମ୍‌ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୬ରେ ଏହି ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍‌ ଅଫିସର ଭାବେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ,ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ ଅବନୀ ଚର୍ତୁବେଦୀ, ଭାଓ୍ଵନା କନ୍ଥ ଏବଂ ମୋହନା ସିଂଙ୍କୁ ବାଛିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ବାଛି ସାରିଛି।

ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌କୁ ସଫଳତାର ସହ ଉଡ଼ାଇ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କଲେ ଅବନୀ ଚତୁର୍ବେଦୀ avni

ପଢନ୍ତୁ;

କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଚେହରା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସାବୁଦାନାର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ଭୂମିକା ! ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ?

Related posts

ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପପୁ ପମ୍‌ପମ୍‌ଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର !

ENO Beuro

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ:୭୭୭ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ସାଢେ ୧୭ କୋଟି ମଞ୍ଜୁରୀ

ENO Beuro

ପୁଣିଥରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବେ ଜେଟଲୀ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More