News

ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌କୁ ସଫଳତାର ସହ ଉଡ଼ାଇ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କଲେ ଅବନୀ ଚତୁର୍ବେଦୀ

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଅବନୀ

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳା ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ ଉଡାଇ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ଅବନୀ ମିଗ୍‌-୨୧ ବାଇସନ୍‌ ବିମାନ ଉଡାଇ ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି। ଏକାକୀ ଫାଇଟର୍‌ ବିମାନ ଉଡାଇବାରେ ସେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍‌ ଭାବେ ଇତିହାସରେ ନାଁ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାୟୁସେନାରେ ମହିଳାମାନେ କେବଳ ପରିବହନ ବିମାନ ଓ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଉଥିବାବେଳେ ଅବନୀଙ୍କ ଏହି ଦୁଃସାହସିକ ପଦକ୍ଷେପ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ପରିଚୟ ଦେଇଛି।

ତାଙ୍କର ସଫଳତା ପରେ ସମସ୍ତେ ଖୁସି ହେବା ସହ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୩ ଜଣ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍‌ ଅବନୀ ଚର୍ତୁବେଦୀ, ଭାଓ୍ଵନା କନ୍ଥ ଏବଂ ମୋହନା ସିଂଙ୍କୁ ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ ଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଫାଇଟର ଷ୍ଟ୍ରିମ୍‌ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୬ରେ ଏହି ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍‌ ଅଫିସର ଭାବେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ,ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ ଅବନୀ ଚର୍ତୁବେଦୀ, ଭାଓ୍ଵନା କନ୍ଥ ଏବଂ ମୋହନା ସିଂଙ୍କୁ ବାଛିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ବାଛି ସାରିଛି।

ପଢନ୍ତୁ;

କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଚେହରା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସାବୁଦାନାର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ଭୂମିକା ! ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ?

Related posts

ଅଲଗା ହେଲା ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ, ଏବେ ଆସିୟୁରେ ୭୨ ଘଂଟା ଅବଜରଭେସନରେ ରହିବେ

ENO Beuro

ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିିଆ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୁଣା ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡଗୁଡିକୁ ବ୍ଲକ୍‌ କରାଯିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି

ENO Beuro

ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି, ୧୯ରେ ହୋଇପାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment