LIFESTYLE

କେଉଁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଆମ ହାଡକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

କେଉଁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଆମ ହାଡକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ମନୁଷ୍ୟ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଜୀବଜନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଶରୀରରେ ହାଡ ରହିଥାଏ । ଏହି ହାଡ ଆମ ଶରୀରକୁ ସୁନ୍ଦର ଆକାର ଦେଇଥାଏ । ହାଡ ଶରୀର ଭିତରେ ମାଂସପେଶୀ, ଶିରପ୍ରଶିରା ଓ ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଧରି ରଖିଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ଆମେ ଚାଲିବ, ବୁଲିବା , ଖାଇବା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ କାମ ଠିକ ଭାବେ କରିପାରୁ । ହାଡ ବିନା ଆମେ ଆମ ଶରୀରକୁ କଲ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଥରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ଆମ ଶରୀର ଭିତରେ ହାଡ ଯଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ତେବେ କ’ଣ ହେବ? ଭାବିଲେ ମଧ୍ୟ ଡର ଲାଗୁଛି । ମାତ୍ର ଆମେ ନୀତିଦିନ ଇଏମଆଇ ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉ ଯାହା ଫଳରେ ଆମ ହାଡ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ।

ତେବେ ଅସତୁ ଜାଣିବା ସେହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ :-

ଲୁଣ :-  ମାତ୍ରାଧିକ ଲୁଣ ଆମ ହାଡକୁ କମଜୋର୍ କରି ଦେଇଥାଏ । କାରଣ ଲୁଣରେ ଥିବା ସୋଡିୟମ୍ ଶରୀର ଭିତରକୁ ଗଲେ କ୍ୟାଲସିୟମକୁ ୟୁରିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବାହାର କରିଦିଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ହାଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ।

ଚକୋଲେଟ :-  ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ଚକୋଲେଟ୍ ଖାଉଥାନ୍ତି ତେବେ ଏହାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ସୁଗାରର ପରିମାଣ ବଢିଯାଏ । ଫଳରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଶରୀରରେ ଅବଶୋଷଣ ହୋଇ ପାରିନଥାଏ ।

salt

ମଦ :-  ସେମିତି ମଦ ପିଇଲେ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମର ମାତ୍ରା ଧୀରେ ଧୀରେ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ହାଡକୁ କମଜୋର୍ କରି ଦେଇଥାଏ । ସେହିପରି ଥଣ୍ଡାପାନୀୟରେ ଥିବା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଓ ଫସଫେଟ୍ ହାଡକୁ ଶୀଘ୍ର ଦୁର୍ବଳ କରି ଦିଏ ।

ଚା‘ ଓ କଫି :-  ମାତ୍ରାଧିକ ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ପିଇଲେ ହାଡ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ଯାଏ । କାରଣ ଏଥିରେ ଥିବା କେଫିନ୍ ନାମକ ଉପାଦାନ ହାଡ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମାର୍ଶାଲ ଆର୍ଟ ରୁଚି । 

Related posts

କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ପିଜୁଳି ପତ୍ର! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପତ୍ର ଦ୍ଵାରା କେଶର କେଉଁ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂରହୋଇଥାଏ?

ENO Beuro

ଚା’ ଛାଣି ସାରିବା ପରେ ପତିକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଉଛନ୍ତି କି? ଏହି ପତିକୁ ଅନେକ କାମରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ! ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଯୁଆଣି! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯୁଆଣି ପାଣି ପିଇଲେ କ’ଣ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ?

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment