News

ମୋଦିଙ୍କର ବିମୁଦ୍ରାକରଣ : ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଏବେ ମୁଦ୍ରାବନ୍ଦୀ

ମୋଦି ସରକାର ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଏବେ ମୁଦ୍ରାବନ୍ଦୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ମୋଦି ସରକାର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ବଡ ଧରଣର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିସାରିଛନ୍ତି । ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଏବେବି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଦେଇଛି । ମୋଦିଙ୍କର ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ଭଳି ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତିକୁ ଲୋକେ ନଭୁଲୁଣୁ ଏବେ ପୁଣି ଗୋଟିଏ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆଉ ସେ ହେଉଛି ‘ମୁଦ୍ରାବନ୍ଦୀ’ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ , ନୋଏଡା, ମୁମ୍ବାଇ, କୋଲକାତା ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଥିବା ମୁଦ୍ରାଶାଳରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଦ୍ରା ତିଆରିକୁ ଏକପ୍ରକାରେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । କାରଣ ଏହି ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ହିଁ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ ।

ଆରବିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଗତ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଏହି ମୁଦ୍ରା ତିଆରି ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କୁହାଯାଉଛି କି, ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ସମୟରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ମୁଦ୍ରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଜାନୁଆରି ୮ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୨୫ ଶହ ମିଲିଅନ ଖଣ୍ଡ ମୁଦ୍ରା ଗଚ୍ଛିତ ରହିଛି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବା ଯାଏଁ ଟଙ୍କାଶାଳ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି କହିଛି ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଆପଣମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି ମଧ୍ୟ, ୮ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୧୬ରେ ମୋଦି ସରକାର ନୋଟବନ୍ଦୀ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ପୁରୁଣା ୫୦୦ ଏବଂ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ପ୍ରଚଳନକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ତେବେ ମୋଦିସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତି ପଛର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଥିଲା ଦେଶରୁ କଳାଧନର ମୂଳୋତ୍ପାଟକ କରିବା ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ଏହା ଦେହ ପ୍ରତି ହାନିକରିକ ଅଟେ । ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ

Related posts

ତିନି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ମିଶ୍ରଣକୁ ବିରୋଧ କରି ଆଜି ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ

ENO Beuro

ଘୁଞ୍ଚିଲା ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲା ଶୁଣାଣୀ

ENO Beuro

୨ ରାଜନେତାଙ୍କୁ ନକ୍ସଲଙ୍କ ହତ୍ୟା,ହାତ ବାନ୍ଧି ଜଙ୍ଗଲକୁ ନେଇ ଗୁଳି କଲେ

ENO Beuro

Leave a Comment