EnewsOdia.Com

ଗେରୁଆ ଦାଢ଼ି ପ୍ରେମରେ ବାଂଲାଦେଶ ମୁସଲମାନ

ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଦାଢ଼ି ରଖିବା ସାଧାରଣ କଥା | କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ବାଂଲାଦେଶରେ ମୁସଲିମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗେରୁଆ ଦାଢ଼ି ରଖିବା ଏକ ପ୍ରକାର ଫେସନ ପାଲଟିଗଲାଣି | ଏହା ସହ ବିଜେପି ବା ଆରଏସଏସ ସହ କୌଣସି ସମ୍ପୃକ୍ତି ନଥିଲେ ବି ଏହି ଗେରୁଆ ରଙ୍ଗ ପଛରେ ମେହେନ୍ଦିର ଚମତ୍କାରିତା ରହିଛି | ମେହେନ୍ଦିକୁ ଏବେ ବାଂଲାଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ନିଜର ଧଳା ଦାଢିକୁ ଲୁଚାଇବାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି |

ତେବେ ବଡ କଥା ଯେ ମେହେନ୍ଦି କଳା କେଶ ଉପରେ ସେତେଟା ପ୍ରଭାବ ପକାଉନଥିବାବେଳେ ଧଳା କେଶ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶରେ ଗେରୁଆ ରଙ୍ଗର ଦାଢ଼ି ଏବେ ଫେସନ ପାଲଟିଯାଇଛି |

ବାଂଲାଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୧୭ କୋଟି ଲୋକ ରହୁଥିବାବେଳେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମୁସଲମାନ ରହିଥାନ୍ତି | ଏବେ ଦାଢ଼ି ସହ ନିଶରେ ମଧ୍ୟ ଗେରୁଆ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର ବଢିଚାଲିଛି | କିଛିଙ୍କୁ କହିବା କଥା ଯେ ଯେଉଁମାନେ ପେଗମ୍ବର ମହମ୍ମଦଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିଥାନ୍ତି, ଯିଏ କି ୧୪୦୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଦାଢ଼ି ରଖୁଥିଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ପେଗମ୍ବର ମହମ୍ମଦ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଦାଢିକୁ ରଙ୍ଗ କରୁଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏବେ ରଙ୍ଗୀନ ଦାଢ଼ିର ମାନିଆ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି |

ପଢନ୍ତୁ: ଚନ୍ଦ୍ରରେ କଳଙ୍କ କାହିଁକି! ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଲା ନାସା

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ବଜାରରେ ଏବେ ରସୁଣ ରାଜ୍

Ratnamani Maharana

ଦୁନିଆକୁ ଭିଡିଓ ଦେଖାଇଥିଲେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି, ଗୁଗଲ କଲା ଡୁଡଲ

Ratnamani Maharana

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପାଇଁ ଅଟକିଗଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାରକେଡ

Ratnamani Maharana

କରୋନାଭାଇରସ୍‌ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ମାତ୍ର ୯ ଦିନରେ ୧୦୦୦ ଶଯ୍ୟାବିଶିଷ୍ଟ ବିଶାଳ ହସ୍‌ପିଟାଲ୍‌ ତିଆରି କଲା ଚୀନ୍‌

Ratnamani Maharana

ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଖରାଛୁଟି ମନା, ଛୁଟିରେ ଚାଲିବ ଏକ୍ସଟ୍ରା କ୍ଲାସ

Ratnamani Maharana

ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଏବଂ ତୁଷାରପାତ

Ratnamani Maharana