• Home
  • News
  • ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଅର୍ବାନ ମ୍ୟୁଜିୟମ
News

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଅର୍ବାନ ମ୍ୟୁଜିୟମ

ମନ୍ଦିର ମାଳିନୀ ତଥା ଐତିହ୍ୟର ସହର ଭୁବନେଶ୍ଵର । ଓଡିଶାର ରାଜଧାନୀ ଭାବେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ବହନ କରିଆସୁଥିବା ଏ ସହର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ପରେ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ଵ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେଣୁ ଏହାର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଦ୍ଵିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ଯାଇ ସହରର ପ୍ରମ୍ମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ଅର୍ବାନ ମ୍ୟୁଜିୟମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ । ଜନପଥରେ ସୁରମ୍ୟ ହ୍ରଦ କରାଯିବ । ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ କଳା, ସ୍ଥାପତ୍ୟ ସ୍ଥାପିତ ହେବ ବୋଲି ବିଡିଏର ଉପସଭାପତି ଡ॰ କ୍ରିଷନ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ।

ଇଲା ପଣ୍ଡା ସେଣ୍ଟର ଫର ଆର୍ଟ(ଇପକା),ଉତ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡସନ ଫର କଣ୍ଟେମ୍ପରାରି ଆର୍ଟ ଏବଂ ଯତୀନ ଦାସ ସେଣ୍ଟର ଓଫ ଆର୍ଟ୍ସ(ଜେଡିସିଏ), ଭୁବନେଶ୍ଵର ଆର୍ଟ କଲେକ୍ଟିଭ ବିଡିଏ,ବିଏମସି , ବିଯୁକେସି ସହ ମିଳିତ ଭାବରେ ‘ଆର୍ଟ ଇନ ଡି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି’ ନାମକ କାର୍ମଶାଳା ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । ୨ଦିନିଆ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଡ॰ କ୍ରିଷନ କୁମାର କହିଲେ, ଅର୍ବାନ ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପୁରୁଣା ଐତିହ୍ୟ ସହ ନୂଆକୁ ଯୋଡି ଏକ ନୂତନ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ୧୯୬୦ ମସିହା ମାଷ୍ଟରପ୍ଳାନ ଅନୁସାରେ ଲେକ ଜୋନର ବିକାଶ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିଲା । ସେହି ଅନୁସାରେ ,ନିକୋପାର୍କ,ସତ୍ୟନଗର, ଜନପଥରୁ ରେଳଷ୍ଟେସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ । ଜନପଥରେ ସୁରମ୍ୟ ହ୍ରଦ ହେବ । ୧୬-୧୭ ଏକର ପରିମିତ ସ୍ଥାନରେ ପାଣିର ଫୁଆର ସାଙ୍ଗକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାପତ୍ୟ କଳାକୁ ସ୍ଥାନିତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଟେଣ୍ଡାର ସାରିଛି । ଆସନ୍ତା ୨/୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ସହରକୁ ଅଧିକ ସରସ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କଳା, ସ୍ଥାପତ୍ୟର ସ୍ଥାପନା କରାଯିବ ।

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଅର୍ବାନ ମ୍ୟୁଜିୟମ   ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଅର୍ବାନ ମ୍ୟୁଜିୟମ

ପଢନ୍ତୁ, ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ ପାରମ୍ପରିକ ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ଓ ଡଙ୍ଗା ଭସାଣ ଭତ୍ସବ ପାଳିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

Related posts

ଶଶିକଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ନଟରାଜନଙ୍କ ପରଲୋକ, ୧୫ ଦିନ ପାରୋଲ୍‌ରେ ଯିବାକୁ ଆବେଦନ

Krishna Kumar Manoj

Sprinter Dutee Chand Brought Cheer For Odisha By Winning A Bronze Medal

Krishna Kumar Manoj

କିନ୍ନରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା : ପ୍ରେମିକ ଗିରଫ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More