LIFESTYLE

ଦୈାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ ,ନଚେତ ଶରୀର ଉପରେ ପଡିପାରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ

ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ସମୟ ଦୈାଡ଼ିବାକୁ ଖୁବ୍ ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ହୃଦରୋଗ ,ମଧୁମେହ , ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଦୈାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ ନକରନ୍ତି ତାହେଲେ ଶରୀର ଉପରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦୈାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ କେଉଁ ଦିଗପ୍ରତି ସାବଧାନ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ –

  • ଦୈାଡ଼ିବାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଅଳ୍ପ ପାଣି ପିଇବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ନକଲେ ଶରୀରରୁ ଜଳୀୟ ଅଂଶ କମିଯାଇଥାଏ । ଫଳରେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧିବା ,ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ,ବାନ୍ତି ଭଳି ସମସ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ।
  •  ଦୈାଡିବା ଲାଗି ସ୍ଥିର କଲେ , ପ୍ରଥମେ ଉପଯୁକ୍ତ ଜୋତା କିଣନ୍ତୁ । ହିଲ୍ ,ଅଧିକ ଢିଲା ବା ଟାଇଟ୍ ଜୋତା ପିନ୍ଧିଲେ ପାଦରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ହିଲ୍ ପିନ୍ଧି ଦୈାଡିଲେ ପଡିଯିବାର ଭୟ ସହ ପାଦ ମକଚି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ ।
  • ଦୈାଡିବା ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୈାଡିବା ଆବଶ୍ୟକ । ପାଦର ମାସପେଶୀ ୱାର୍ମ ଅପ୍ ହୋଇଗଲା ପରେ ଗତି ବଢାଇଲେ ଅସୁବିଧା ନତାଏ କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭରୁ ତୀବ୍ର ଗତିରେ ଦୈାଡିଲେ ଶୀଘ୍ର ଥକାପଣ ଆସିଯାଏ ।
  • ଦୈାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇ ପରିସ୍ରା ନକଲେ ବ୍ଲାଡ଼ର ଫୁଲିବା,ପେଟ ଗୋଳମାଳ , ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।
  • ଦୈାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ୱାର୍ମ ଅପ୍ ( ଗୋଡ଼ ହାତ ସଳଖିବା ) ନକଲେ ଶିରା ମକଚି ହୋଇଯିବା ,ଦରଜ ହେବାର ଭୟ ଥାଏ ।
  • ଦୈାଡ଼ିବା ବା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ହଜମକାରୀ ମାଂସପେଶୀ ଉପରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପ ଡ଼ିଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ପେଟ ଦରଜ,ବାନ୍ତି ,ଡାଇରିଆ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହେ ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଷ୍ଟୋନ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ କଲରା ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଥିରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମୋଜା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା ଆମ କୁ କି କି ଲାଭ ମିଳେ

ENO Beuro

କର୍କଟ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଟମାଟୋ ଜୁସ୍‌! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ

ENO Beuro

ଆପଣ ଡେଟ୍‌ରେ ଯାଉଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏସବୁ କଥା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment