LIFESTYLE

ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣଜନିତ ଟ୍ୟାନରୁ ତ୍ଵଚାକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କମଳା ଏହି ଅଂଶକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ହାନିକରକ ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମୀ ଦ୍ଵାରା ଆମ ତ୍ଵଚା ଟ୍ୟାନର ଶିକାର ହୋଇଥାଏ ଅର୍ଥାତ ଆମ ତ୍ଵଚାର ରଙ୍ଗ ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇଥାଏ ଓ ଶୀଘ୍ର ଆମ ତ୍ଵଚା ନିଜ ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକ ହରାଇ କୁଞ୍ଚିତ ହୋଇଥାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ମତ ଯେ କମଳାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ଵାରା ଏହି ଟ୍ୟାନରୁ ତ୍ଵଚାକୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରେ ଓ ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜଳ ହୋଇଥାଏ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ, ଜାଣିବା କମଳା ଦ୍ଵାରା ତ୍ଵଚାର ଚମକ କେମିତି ଫେରେଇ ଆଣି ପାରିବେ :-

  • କମଳା ଚୋପାକୁ ଶୁଖାଇ ଗୁଣ୍ଡ କରି ପାଉଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏଥିରୁ ଏକ ବଡ ଚାମଚ କମଳା ଚୋପା ପାଉଡର , ଗୋଟେ ବଡ ଚାମଚ ହଳଦୀ , ଗୋଟେ ଚାମଚ ଚନ୍ଦନ ପାଉଡର , କିଛି ବୁନ୍ଦା ମହୁ ମିଶାଇ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ସିଧାସଳଖ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ କିଛି ସମୟ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ ଓ ୫ ମିନିଟ ରହିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ପରେ ଏହାକୁ ସାଧା ପାଣିରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ ।
  • କମଳା ରସକୁ ବରଫ ଟ୍ରେରେ ରଖି ଫ୍ରିଜରେ ରଖନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହି ବରଫକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ମୁହଁରେ ଘସନ୍ତୁ । କମଳା ରସରେ ସାଇଟ୍ରିକ ଏସିଡ ଥିବାରୁ ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ବ୍ଲିଚିଂର କାମ କରିଥାଏ ଓ ରଙ୍ଗ ଉଜ୍ଜଳ କରିଥାଏ ।
  • କମଳା କୋଲାରୁ ଚୋପ ଛଡାଇ ମଧ୍ୟ ମୁହଁରେ ଘଷି ପାରିବେ ।
  • କମଳା ତତ୍ଵ ବିଶିଷ୍ଟ ଭଲ ବ୍ରାଣ୍ଡର ସୌନ୍ଦର୍ଜ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।
  • କମଳା ଚୋପାରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ ସି ଓ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାକୃତିକ କ୍ଲିଞ୍ଜର ଭାବରେ କାମ କରେ ଓ ମହୁ ଚେହେରାରେ ଉଜ୍ଜଳତା ଆଣିଥାଏ ।

orange peel

Related posts

ଅନେକ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସହାୟତ କରିଥାଏ ଗ୍ରୀନମଟର ;ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଏଥିରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଉପକାରୀତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ

ENO Beuro

ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ରାତିରେ ଲାଇଟ୍ ଜଳାଇ ଶୋଇବା ଶରୀର ପ୍ରତି କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ! ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ?

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More