News

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ:ଭିକ ମାଗିବା ଅପରାଧ ନୁହେଁ

beggar

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ବୁଧବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି କି, ଭିକ ମାଗିବା ଅପରାଧ ନୁହେଁ। ରାଜଧାନୀରେ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରୁ ବାହାର କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାମକୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଏକ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଟେ ଯେଉଁଥିରେ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଗୀତା ମିତ୍ତଲ ଓ ଜଜ ସି ହରିଶଙ୍କରଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଅପରିହାର୍ୟ୍ୟ ପରିଣାମ ଏହା ହେବ ଯେ ଏହି ଅପରାଧର କଥିତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଲମ୍ବିତ କାନୁନକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ।

beggar

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଭିକ ମାଗିବାକୁ ବିବଶ କରୁଥିବା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବା ପାଇଁ କଡା ଆଇନି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଅଟନ୍ତି। ଅଦାଲତ ମେ ୧୬ରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ ଏମିତି ଦେଶରେ ଭିକ ମାଗିବା ଅପରାଧ କେମିତି ହୋଇ ପାରିବ ଯେଉଁଠି ସରକାର ଆହାର ଓ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନରେ ଅସମର୍ଥ।

ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଭିକକୁ ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଦାୟର ଦୁଇଟି ଜନସ୍ଵାର୍ଥ ମାମଲା ଉପରେ ବୁଧବାର ଶୁଣାଣି କରି ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଭିକ ମାଗିବା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବା କାନୁନ ସନ୍ତୁଳିତ ଅଟେ। ଏହି କାନୁନ ଅନୁସାରେ ଭିକ ମାଗିବା ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସିଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ;ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୪ରୁ ବିଧାନସଭା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ

Related posts

ତୃତୀୟ ଏସିଆ-ୟୁରୋପ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ସିଓଲ ଗସ୍ତ କଲେ ଶ୍ରୀ ଥାୱରଚାନ୍ଦ ଗେହଲଟ

ENO Beuro

ଶେଷ ହେଲା କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା,୧୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବେପାର କରିଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ

ENO Beuro

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ରୂପେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ମନା କଲେ ଟ୍ରମ୍ପ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment