LIFESTYLE

ଷ୍ଟୋନ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ କଲରା ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଥିରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ

କଲରା ଖାଇବାକୁ ପିତା ଲାଗିଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ କଲରା ଖାଇବାକୁ କେତେକ ପିଲା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହଁ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

 ଜାଣନ୍ତୁ କଲରାରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ-

  • ଦାଗ ଲିଭିଯାଏ – ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ କିଛି ଦାଗ ରହିଥାଏ । ଦାଗକୁ ଦୂର କରିବାରେ କଲରା ବହୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କିଛି କଲରା ପତ୍ର ନିଅନ୍ତୁ । ସେଥିରେ କିଛି ପରିମାଣର ମୁଲତାନୀ ମାଟି ମିଶାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ମୁହଁରେ ଏହାକୁ ଲଗାନ୍ତୁ । ମୁଲତାନୀ ମାଟି ନ ମିଳିଲେ କଲରା ରସକୁ ତୁଳାରେ ବୁଢାଇ ତ୍ୱଚାରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଫଳରେ ସବୁ ଦାଗ ହଟିବା ସହିତ ତ୍ୱଚା ସୁନ୍ଦର ହୋଇଥାଏ ।
  • କୃମି ସମସ୍ୟା – ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ପିଲାର କୃମି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ତାହା ହେଲେ କଲରାକୁ ଜୁସ କରି ଖାଲି ପେଟରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହିପରି ସକାଳୁ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଅନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ କୃମି ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଆପଣ ମୁକ୍ତି ପାଇଯିବେ।
  • ଆଣ୍ଠୁ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଏ – କେକେତ କଂଚା କଲରା ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ନିଆଁରେ ଭଲ ଭାବରେ ପୋଡି ଦିଅନ୍ତୁ । ତା’ ପରେ ଭଲ ଭାବରେ ବାଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ତୁଳା କିମ୍ବା ସଫା ସୂତା କପଡାରେ ରଖି ଆଣ୍ଠୁ ଉପରେ ପଟି ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଆଣ୍ଠୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୋଇଯିବ।
  • ଷ୍ଟୋନ ସମସ୍ୟାରୁ ଲାଭ ମିଳିବ- ସାଧାରଣତଃ କଲରାକୁ ଆମେ ରୋଷେଇ କରି ସେବନ କରିଥାଉ । ଯଦି ଆମେ ଏହି କଲରାକୁ ଜୁସ କରି ସେବନ କରିବା ତାହା ହେଲେ ଏହା ଷ୍ଟୋନ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବହୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
  • ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଦୂର କରେ – ପ୍ରଥମେ କିଛି ତାଜା କଲରା ପତ୍ର ନିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ବାଟନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଏହାକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ସମସ୍ୟା ଧିରେ ଧିରେ ଦୂର ହୋଇଯିବ।
  • ଘା’କୁ ଭଲ କରେ – କିଛି କଲରା ଚେର ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ବାଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଘା’ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲେପ ଦେଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଘା’ ଶୀଘ୍ର ପାଚି ଯାଇ ପୂଜ ବାହାରି ଯିବ । ଯାହା ଫଳରେ ଘା’ ଧିରେ ଧିରେ ଶୁଖିଯିବ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଶ୍ରୀନଗରର ମହାରାଜ ହରି ସିଂ ହସପିଟାଲରେ ହୋଇଛି ବଡ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ : ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

Related posts

ଗରୁଡ଼ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କୁ ସତ କହୁଛି କି ମିଛ କହୁଛି କିପରି ଜାଣିବେ?

ENO Beuro

ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ଵାଦ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରୁଥିବା ଏହି ପତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ

ENO Beuro

କେବଳ ଜୁସ କି ସାଲାଡ ନୁହେଁ , ଅନେକ ରୋଗର ଔଷଧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଦରକାରୀ ଏ ଫଳ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More