• Home
  • LIFESTYLE
  • ହୃତପିଣ୍ଡର ସ୍ପନ୍ଦନରେ ସୁଧାର ଆଣିଥାଏ “ଗୁଜୁରାତି “, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ
LIFESTYLE

ହୃତପିଣ୍ଡର ସ୍ପନ୍ଦନରେ ସୁଧାର ଆଣିଥାଏ “ଗୁଜୁରାତି “, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ

ଗୁଜୁରାତିକୁ ସଧାରଣତଃ ଆମେ ମସଲା ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ । ଏହା ସୁଗନ୍ଧ ଯୁକ୍ତ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ମଧ୍ୟ । ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ଲୋକମାନେ ଗୁଜୁରାତିକୁ ମସଲାରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ବି ଏହାର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କିଛି ଜାଣିନଥାନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବାର ଅନେକ ଫାଇଦା ବିଷୟରେ –

ଆଜିକାଲି ହୃଦରୋଗ ସାଧାରଣ ରୋଗ ହୋଇଗଲାଣି । ଅନେକ ଥର ଲୋକଙ୍କର ହୃତପିଣ୍ଡର ସ୍ପନ୍ଦନ କମ ହୋଇଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଛୋଟ ଅଳେଇଚ ଖାଇବା ହିତକର ହୋଇଥାଏ । ଗୁଜୁରାତିରେ ପୋଟାସିୟମ, କ୍ୟାଲସିୟମ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ପରି ଖଣିଜପଦାର୍ଥ ଭରପୁର ଥାଏ । ଶରୀରରେ ଥବା ତରଳ ଓ ପେଶୀର ମୁଖ୍ୟ ତତ୍ୱ ପୋଟାସିୟମ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ପୋଟାସିୟମ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ ।

ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଭଲ ଭାବେ ହୋଇଥାଏ । ଫଳରେ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବା ସମସ୍ୟା ଯଥା ଆଜମା, ଥଣ୍ଡା ଓ କାଶରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସାରେ ଗୁଜୁରାତିକୁ ଏକ ଗରମ ମସଲା ରୂପେ ବ୍ୟବଦାର କରାଯାଏ । ଯାହା ଶରୀରକୁ ଗରମ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଥଣ୍ଡାର ପ୍ରଭାବ କମ ହୋଇଥାଏ ।

ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ଅନେକ ରୋଗ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ୨-୩ଟି ଗୁଜୁରାତି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସାରାଜୀବନ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବ ।

ଯଦି କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ତେବେ ଗୁଜୁରାତିକୁ ଖାଇବା କିମ୍ବା ଗୁଜୁରାତିକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ସେହି ପାଣିକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ପାଚନକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିହା ସହିତ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

ଗୁଜରାତି ସ୍ୱାଦ ବଢାଉବା ସହିତ ମାଉଥ ଫ୍ରେସନର ପରି ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁହଁର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ହୃତପିଣ୍ଡର ସ୍ପନ୍ଦନରେ ସୁଧାର ଆଣିଥାଏ “ଗୁଜୁରାତି “, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ green cardamom

ପଢନ୍ତୁ ;

ପେଟରେ ଥିବା ଷ୍ଟୋନ ଦୂରେଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏହି ପରିବା! ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ସ୍ଵାମୀର କେଉଁ ଗୁଣ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଖରାପ ଲାଗିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Krishna Kumar Manoj

ରାଶିରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରେମରେ ପଡିଲେ ଲୋକମାନେ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି 

Krishna Kumar Manoj

ନଖକୁ ସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବାର କିଛି ଘରୋଇ ଓ ସହଜ ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More