LIFESTYLE

ହୃଦ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ସହ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ କମ କରିଥାଏ ଟମାଟୋ ଜୁସ୍‌!

ଟମାଟୋକୁ ପ୍ରତିଟି ଘରର ରୋଷେଇ ଶାଳରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ।ଏହାଏକ ଏମିତି ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ନୀତିଦିନ ଜୀବନରେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ଥିରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ଟମାଟୋ ମଧୁର,ରସ ଭରା ଓ ପାଟିକୁ ସୁଆଦିଆ ଲାଗି ଥାଏ। ତରକାରିର ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାଇବା ସହିତ ଟମାଟୋଟକୁ ସାଲାଡ଼୍,ଟମାଟୋ କେଚ୍‌ ଅପ୍‌, ସୁପ୍ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଟମାଟୋକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକାରୀ ପରିବା ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ,ଯେତେ ଅଧିକ ଏହାକୁ ସେବନ କରିବେ ସେତେ ଅଧିକ ଆପଣ ପୋଷଣତା ପାଇପାରିବେ ପ୍ରତିଦିନ ଟମାଟୋବା ଏଥିରେ ତିଆରି ଜିନିଷକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନିୟମିତ ଟମାଟୋ ଜୁସ୍‌ ପିଇଲେ କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ-

  • ଟମାଟୋରେ ରହିଛି ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଫଲିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଯାହା ଶରୀରରେ କ୍ୟାନସର ସେଲ୍‌କୁ ବଢିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କ୍ୟାନସର ହେବାର ପରିମାଣ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ।
  • ଟମାଟୋ ଜୁସ୍‌ ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପାଦାର୍ଥ ଦୂର କରୁଥିବାରୁ ତ୍ୱଚା ଚମକିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଏହା ସହ ଏଥିରେ ଥିବା ଲାଇକୋପିନ୍‌ ଅଂଶ ଶରୀରର ହାଡ଼କୁ ଶକ୍ତ କରିଥାଏ।
  • ଯକୃତର ବିଶୁଦ୍ଧୀକରଣ ପାଇଁ ଟମାଟୋ ଜୁସ୍‌ ପିଇବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉପାୟ। ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଏବଂ ଯକୃତରୁ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଅଶୁଦ୍ଧ ଜିନିଷ ଦୂର ହେବା ସହ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ।
  •  ପ୍ରତିଦିନ ୨ଗ୍ଲାସ ଟମୋଟୋ ଜୁସ୍‌ ପିଇଲେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ; ୫୦ ଓଭରରେ ୪୯୦ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରି ବିଶ୍ଵ ରେକର୍ଡ କଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ଦଳ!

Related posts

ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ମସଲା ଭାବରେ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ଡାଲଚିନି ର ଅନେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଥର ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ଡ଼େ କେଉଁ ରାଶିଙ୍କ ପାଇଁ ଖାସ ରହିବ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More